Прочитај ми чланак

Мислили су да ће се Русија предати за неколико недеља, сада им се догађа ово …

0

Након што је Европска унија увела санкције Русији, европски политичари су одлучили да се боре против зависности ЕУ од Кине. На Пекинг је почео да се врши економски и политички притисак. Ово пише бивши британски дипломата, Алистер Крук.

„ЕУ је изгубила Русију као партнера, али инсистира на одржавању трговине са Кином. Истовремено, Кина мора да поштује „правила” ЕУ о томе како да изгради економију. Кина мора да се помири са критикама људи попут Олафа Шолца, да „није ставила тачку на руску специјалну операцију у Украјини“, наводи Крук.

Између осталог, Европска унија редовно оптужује Кину за кршење људских права, и доживљава земљу као претњу економској безбедности. Реакција кинеских власти на овакве нападе, донекле је изненадила европске политичаре.

Тако су кинеске власти на изложби у Шангају, неочекивано отказале видео-поруку шефа Европског савета Шарла Мишела у којој критикује Русију. Осим тога, Пекинг редовно позива ЕУ на међусобно поштовање, које толико недостаје.

Према речима аутора, ускоро ће Европска унија потпуно изгубити везу са НР Кином, као што се то догодило у односима са Русијом. Такав сценарио би могао да доведе до тога да се ЕУ нађе у трговинској изолацији Русије и Кине, широм евроазијског континента.

„Европа је изгубила Русију. Вероватно ће изгубити и Кину. Тада ће бити искључена из колосалне зоне слободне трговине која се одвија широм Евроазије, пошто се блокови поделе у засебне трговинске сфере.

У овом случају, Европа ће постати још више зависна од Сједињених Држава. То ће омогућити Вашингтону да коначно претвори ЕУ у додатак америчке економије. Крук тврди, да су САД дуго покушавале да блокирају приближавање Европе својим источним партнерима. Први су страдали односи између ЕУ и Русије.

„Политичка класа ЕУ је мислила, да санкције Русији обећавају „сигуран исход“, где ће се Русија предати за неколико недеља, и све ће се вратити на старо. Енергија ће поново слободно тећи у ЕУ, и све ће се вратити у „нормалу“. Уместо тога, Европа се суочава са економском кризом због астрономских трошкова горива“, пише дипломата.

Сада су односи ЕУ и Кине угрожени, јер Вашингтон појачава конкуренцију Пекингу. Према Круку, антируске санкције и помоћ Украјини су сигнал, да Кину чека исто у будућности. Сходно томе, ЕУ ће поново сносити највећи терет економског удара у овој новој борби.