Прочитај ми чланак

Министарство правде САД: Фајзер плаћа 2,3 милијарде долара због лажног оглашавања

0

Амерички фармацеутски џин Фајзер и његова испостава Фармација и Апџон (у даљем тексту Фајзер) пристале су да плате 2 милијарде и триста милиона долара, што је највећи износ нагодбе за превару у области здравства у историји Министарства правде САД, по основу кривичне и грађанске одговорности због противзаконите промоције одређених фармацеутских производа, објавило је данас Министарство правде САД.

Фармација и Апџон пристала је да се изјасни кривом због кршења Закона о храни, лијековима и козметици, јер је свој производ Бекстра (Bextra) лажно приказивала с намјером да превари или наведе на странпутицу. Бекстра је лијек против упале који је Фајзер повукао с тржишта 2005. године. Према одредбама Закона, у својој новој пријави Агенцији за храну и лијекове (Food and Drugs Agency, FDA) компанија мора подробно навести намјену производа. По одобрењу, производ се неће моћи рекламирати у сврхе које нису наведене на декларацији (“off-label” uses), односно ни у какве сврхе које нису наведене у пријави и одобрене од стране ФДА. Фајзер је промовисао продају Бекстре за неколико намјена и у дозама чије је одобрење ФДА изричито одбила из безбједносних разлога. Компанија ће за кршење Закона платити милијарду и стотину деведесет пет милиона долара, што је највећа казна по кривичном основу икад изречена у САД у било којој области. Фармација и Џон ће такође платити стотину пет милиона долара казне, што укупно чини милијарду и триста милиона по кривичном основу.

Уз то, Фајзер је пристао да плати милијарду долара као накнаду по основу Закона о клевети, пошто је компанија противзаконито промовисала четири лијека – Бекстру, Геодон (антипсихотичну супстанцу), Зивокс (антибиотик) и Лирику (антиепилептички лијек) – чиме је државним здравственим програмима поднијела лажне наводе у сврху коришћења лијекова за медицински неприхваћене индикације на које се ти програми нису односили. Грађанска нагодба укључује и наводе да је Фајзер плаћао здравственим установама да би их стимулисао да преписују ове и друге лијекове. Накнада америчкој влади по основу нагодбе износи 668.514.830 долара, док здравственим установама припада 331.485.170 долара. Ово је највећа грађанска нагодба за превару против било које фармацеутске компаније у историји.

„Незаконито поступање и преваре од стране фармацеутских компанија угрожавају јавно здравље, корумпирају процес одлучивања у здравственим установама и коштају америчку владу милијарде долара“, изјавио је Тони Вест, помоћник државног тужиоца за грађанска питања. „Ова грађанска нагодба и Фајзерово признање кривице још су један примјер с каквим казнама ће се суочити фармацеутске компаније које профит ставе изнад добробити пацијената.“

„Размјере и озбиљност ове одлуке, као и огромна казна по кривичном основу од милијарду и триста милиона долара, одражавају озбиљност и размјере криминала који је починио Фајзер“, рекао је Мајк Лоукс, извршни тужилац за област Масачусетса. „Фајзер је кршио закон у дугом временском раздобљу. Осим тога, у исто вријеме док је Фајзер у тужилаштву преговарао и одговарао на наводе за незаконито поступање своје нове фирме Ворнер-Ламберт (Warner-Lambert), сам Фајзер је на другим мјестима кршио исте те законе. Данас изречена огромна казна показује да се такво отворено и непрестано кршење закона неће трпјети.“