Прочитај ми чланак

Министар у притвору због куповине дипломе

0

Лажни докторати и дипломе, студије у Сава центру и председник који не зна шта је студирао, политички именовани декани и извргавање руглу образовања - овако, у најкраћем, изгледа високо образовање у Србији. У Румунији је, пак, смењен министар због куповине факултетске дипломе, а очекује се хапшење још државних функционера који "раде испод жита".

Док се у комшилуку здраво жито одваја од кукоља, у Србији не само да се не одваја, него се и гаји, због чега је драмски писац Синиша Ковачевић, како се овдашње елите не би уплашиле, написао да се ради о Румунији.

– Притворен министар, купио факултетску диплому.Чека га вишегодишња робија. Очекује се серија хапшења у Влади, јавним предузећима као и бројних локалних функционера али и корумпираних универзитетских професора и декана. Рано је за панику, интелектуалци, у питању је Румунија. Полако – написао је Ковачевић на свом Твитер налогу.

Ипак, твитераши сматрају да Румуни имају у виду недавну историју.

– Румуни добро памте како им је завршио диктатор и по коју цену, па не дозвољавају баш да ствари оду предалеко, дочим код нас – написао је твитераш.

Ипак, има оптимизма и по питању Србије.

– Радујем се дану када ће се исто десити у нашој вољеној Србији! А десиће се – каже твитераш.

Радујем се дану када ће се исто десити у нашој вољеној Србији! А десиће се.
Да овај оптимизам није неоснован, потврдили су студенти и професори Филолошког факултета који су одржали неколико протеста испред Платоа код Филозофског факултета, како би се спречило угрожавање аутономије Универзитета, тражећи од в. д. деканке Филолошког факултета да хитно закаже седницу Научно-наставног већа на којој ће се гласати о предлогу новог декана, а подржали су их и јавне личности попут глумице Светлане Бојковић и Цација Михаиловића.

На јендом од протеста Леон Којен је прочитао захтеве, као и отворено писмо Ректору, Сенату и Савету Универзитета у Београду у ком се наводи да “академска и шира јавност у Србији већ неколико година зна за скандале и злоупотребе на Филолошком факултету у Београду: за крајње неуредно финансијско пословање, енормна примања малог броја запослених, недозвољено акумулирање кључних функција и бројне случајеве плагијата”.

– Све то делом је омогућавао и смишљено негован организациони хаос, који је довео Филолошки факултет у стање потпуног институционалног и правног расула. Факултет годинама није у стању да донесе нови статут који би био усклађен са Законом о високом образовању и Статутом Универзитета у Београду, да обави редовне изборе за кључна тела и да их ваљано конституише, па тако ни данас нема Етичку комисију, којој би могли да се пријаве случајеви плагијата и других облика неакадемског понашања – стоји у писму.

Професорка Ива Драшкић рекла је да Филолошки факултет није имао право на тајно изјашњавање о кандидату за декана и тада је кренуо суноврат факултета.

– Студенти имају право на институцију са легитимно изабраним деканом и то је на првом месту неопходно студентима. Све институције образовног система постоје због студената а не они због нас – рекла је професорка и додала да је Филолошки институција културног идентитета и „зато представници власти треба да знају да се у ово не дира“.

Студенткиња Тамара Ристић рекла је да је критичко мишљење постало ставка на папиру.

– Студенткињама и студенима одговарају на манипулативан начин. Од студената траже да ћуте онда када их терају из домова, када се плагирају дипломе, када исти они који одлучују о школаринама краду годинама милионе – рекла је студенткиња, након чега су сви кренули ка Министарству просвете.

Учесници протеста носе пароле “Стоп финансијској мафији на Филолошком”, “Бранимо академску честитост”, “Филолошки није на продају”, “Данас плагијатор сутра академик”.

Имајући све ово у виду, можда се једног дана угледамо на комшије.