Прочитај ми чланак

Military Watch: САД се плаше да испоруче системе „Патриот“ Украјини

0

САД се плаше да испоруче систем „Патриот“ Украјини. О томе пишу аналитичари публикације „Military Watch“. 

Сједињене Државе разматрају слање, једног од својих главних одбрамбених ракетних система „Патриот“ у Украјину. Тиме би био опасан преседан, који би повећао ескалацију између Русије и НАТО-а, напомињу аутори. Истовремено, велико је питање да ли ће ови системи ПВО бити ефикасни у борби против савремених руских ракета.

Тако аналитичари пореде системе „Патриот“ са системима „С-300“, које сада користи украјинска војска. Познато је да су многи комплекси уништени, а сада у Украјину стижу последњи преостали узорци совјетског доба, из целе источне Европе.

„Иако су ово старије варијанте „С-300“, не очекује се да ће „Патриот“ бити значајно бољи, јер су његове перформансе показале много слабих тачака у Ираку током Заливског рата ’91-ве, и недавно у Саудијској Арабији против јеменских побуњеника. Ракете које је „Патриот“ испаљивао у оба наврата, деценијама су заостајале за оним, које је користила руска војска.

Очекује се, да амерички ПВО системи неће имати значајнији утицај на одбрамбену способност Украјине, будући да руске крстареће и балистичке ракете, имају посебна средства за заобилажење савремених противракетних одбрамбених система. Према речима аутора, САД ће одбити да испоруче „Патриот“ Украјини, јер се плаше да ће се системи показати крајње неефикасним.

„Могућност великих губитака међу батеријама „Патриот“ снажан је подстицај за Сједињене Државе да се уздрже од испорука, јер би то у великој мери пољуљало поверење савезника у америчку противракетну одбрану, и потенцијално озбиљно ограничило страни интерес за даље набавке“, наводи се у публикацији.

Међутим, то није једини разлог зашто Вашингтон своје популарне ПВО системе неће пребацити у Кијев. Уколико се „Патриот“ појави у Украјини, руска војска ће имати одличну прилику да тестира своје оружје, против главних ракетних одбрамбених система Запада.

„Ризици повезани са омогућавањем Русији, да тестира своје способности против главног противваздушног и противракетног система НАТО-а, додатно су ојачали аргументе против слања овог система“, наглашава се у чланку.