Прочитај ми чланак

Мета прети да ће повући Фејсбук и Инстаграм из Европе

0

Фацебоок каже да ће заустављање трансатлантског преноса података имати разоран утицај на његове могућности циљаног онлајн оглашавања.

Мета, компанија Марка Закерберга, наводи у новом годишњем поднеску америчкој Комисији за хартије од вредности (СЕЦ) да разматра напуштање европског тржишта, ако више не буде могла да размењује податке европских корисника са Сједињеним Америчким Државама, све то због Шремс II пресуде.

Шремс II је кључна пресуда Европског суда правде, у којој је у јулу 2020. године “Штит приватности”, односно механизам преноса личних података европљана у Америку, проглашен незаконитим. „Штит приватности“ је на снази и у Србији.

“Штит приватности” (енгл. Privacy shield) је амерички закон који је америчким властима дао право да прикупљају личне податке о субјектима у Европској унији, без, како новоди Суд, адекватних заштитних мера.

Даље, у пресуди се наводи да субјекти из ЕУ ниси имали ефикасна средства да траже обештећење против владе САД.

Читава ова “акција” датира још од 2011. године, када је аустралијски адвокат, активиста и аутор Максимилијан Шремс прегледао 1.222 странице информација које је Фејсбук имао о њему.

Открио је детаље за које је веровао да је обрисао, као и ствари за које није пристао да буду подељене и уложио је жалбу ирском комесару за заштиту података. Фејсбук спада под ирску надлежност, јер се тамо налази европско седиште компаније (због пореских разлога).

Данас и са Европском општом уредбом о заштити података (ГДПР) која је на снази, утврђено је да принципи америчког “Штита приватности” нису усаглашени са европксим законима и сходно томе су неважећи.

Пресуда Шремс II утиче на сваку америчку компанију, а не само на Фејсбук. Укључује Гугл, Мицрософт и Амазон чије услуге у облаку чине окосницу већине интернета западног света.

Претходно су Гугл аналитика и Гугл фонтови били пред судом где је утврђено да је Гугл фонтови слао личне податке као што је ИП адреса другој услузи без дозволе и без јасног и ваљаног разлога за то.

Иако Шремс II поништава “Штит приватности”, законска заштита која је дата стандардним уговорним клаузулама и обавезујућим корпоративним правилима и даље је на снази.

Ипак, Фејсбук прети да ће се једноставно потпуно повући из Европе ако више не буде у могућности да дели податке о европским корисницима са својим америчким операцијама, апликацијама и центрима података.

„Ако се не усвоји нови трансатлантски оквир за пренос података и не будемо могли да наставимо да се ослањамо на СЦЦ-ове или да се ослањамо на друге алтернативне начине преноса података из Европе у Сједињене Државе, вероватно нећемо моћи да понудимо низ наших најзначајнијих производа и услуга, укључујући Фејсбук и Инстаграм, у Европи, што би материјално и негативно утицало на наше пословање, финансијско стање и резултате пословања“, пише у поднеску у другом параграфу на деветој страни.

Док Европски суд правде наводи да су лични подаци мање заштићени у САД него у Европи, Фејсбук каже да ће заустављање трансатлантског преноса података имати разоран утицај на његове могућности циљаног онлајн оглашавања.