Прочитај ми чланак

Медији: Немци почели ређе да се купају

0

Више од половине Немаца купа се ређе и брже, пише лист „Билд“, позивајући се на резултате истраживања агенције ИНСА.

„Позиви семафорске коалиције (‘црвених’ социјалдемократа, ‘жутих’ либерала и ‘зелених’) на штедњу оставили су утисак на Немце!“, наводи се у материјалу. Тако је 62 одсто Немаца почело да штеди воду приликом одласка у купатило, док 35 одсто „није подвргло своје понашање под тушем политички неопходним променама“, пише лист.

Истовремено, гласачи ‘зелених’ предњаче међу онима који се „мање купају“: њих 33 одсто сада се истушира ​​за краће време него пре увођења санкција Русији, исто толико почело је ређе да се купа. У осталим групама бирача, само 9-18 одсто се тренутно купа ређе и краће него раније.

„А гласачи Левице и Алтернативе за Немачку се понашају ужасно: само неколицина је одлучила да се купа за краће време. Њихов резултат: само 28-29 одсто њих почело је економичније да користи воду наспрам 37-45 одсто националног просека“, пожалио се аутор материјала.

Према анкети, скоро сваки други Немац (45 одсто) је предузео мере да се сопственим средствима греје током „зиме без руског гаса“, док 44 одсто Немаца намерава да учествује у демонстрацијама против високих цена енергената.

Како су раније пренели немачки медији, немачка влада страхује да би несташица гаса могла да доведе до ванредних ситуација у појединим деловима земље следеће зиме, а проблем са гасом ће у Немачкој трајати до 2024. године, што би заузврат могло довести до троструког повећања цене за њега. Шеф немачке Федералне мрежне агенције Клаус Милер рекао је у недељу да је ниво попуњености складишта гаса недовољан да би зимска сезона прошла без руског гаса. Истовремено је напоменуо да Немачка ни по каквом сценарију неће остати без гаса.

После почетка војне специјалне операције Русије за демилитаризацију и денацификацију Украјине Запад је појачао санкциони притисак на Москву. Неке земље су објавиле о замрзавању руске имовине, многи брендови су напустили Русију. Европска унија је увела већ шест пакета санкција, укључујући ембарго на руски угаљ и нафту. Међутим, то се показало као проблем за сам Запад, јер је изазвао нагли раст инфлације и цена хране и бензина.