Прочитај ми чланак

МАКРОН: Да ли се живот грађана Србије мења отварањем поглавља? Не!

0

Француски председник Емануел Макрон поновио је на самиту НАТО у Лондону да се експлицитно противи отварању приступних преговора са било којом земљом кандидатом, пре него што дође до реформе преговарачког процеса. Он је поновио став да је садашњи процес приступања сувише бирократски, конфузан и нерелевантан и за земље кандидате, наводећи као пример Србију.

Макрон се нада да би политика проширења могла да се реформише пре Самита ЕУ у Загребу у мају 2020. године.

Фото: Синхуа

Председник Француске казао је да је „ЕУ учинила колективну грешку тако што је прогласила да је пријем у чланство наш једини однос са Западним Балканом“.

Оценио је и да би процес требало да буде више политички и „праћен“ фазом стратешког партнерства у којој ће моћи да буде више директних улагања.

Макорн је нагласио да ЕУ мора да инвестира више у земље Западног Балкана, на плану образовања, културе, економије. „Био сам у Србији у јулу и тамо сам рекао, небодери које се дижу у Београду нису европске инвестиције“, рекао је Макрон.

Одговарајући на питање какве су шансе да се Париз предомисли и одобри отварање преговора са Северном Македонијом до марта, Макрон је рекао да није само Француска била против отварања преговора, али да прихвата одговорност и „улогу негативца ако је другима тако лакше.“

Француски председник је поновио ранију оцену да је садашњи процес приступања сувише бирократски, конфузан и нерелевантан и за земље кандидате, наводећи као пример Србију.

„Да ли мислите да се живот грађана Србије промени сваки пут кад отворимо неко поглавље – не бих рекао. Зато треба поново промислити цео процес,“ казао је Макрон.

Он је нагласио да у потпуности признаје све реформе спроведене у Северној Македонији укључујући и храбру одлуку о промени имена.

„Крајњи циљ процеса је да чврсто вежемо Западни Балкан за Европу. Знамо да је то геополитички изазов, избећи интеревенције других земаља, избећи дестабилизацију која је ризик и за те земље и за Европу. То повезивање за неке можда значи приступање ЕУ, али треба бити јасан, то значи и фазу стратешког партнерства и јачег инвестирања“, поручио је Макрон Председник Француске је оценио да је била грешка засновати однос са Балканом само на приступању ЕУ, али да је оно могуће у једном тренутку.

„Многи кажу, хајде да отворимо сада преговоре, знамо да се неће завршити за мање од десет година. Али то значи да се поигравамо са целом генерацијом, ако кажемо, отварамо преговоре који се никада неће завршити. Европа је то већ урадила са Турском и то траје више од 40 година. То је лоша политика“, навео је француски председник.