Прочитај ми чланак

Мађарски експерти откривају ко је умешан у саботажу Северног тока

0

Мађарски политички аналитичар Миклош Кевехази и историчарка Ирене Раб саставили су ауторски материјал који указује на умешаност америчке војске у саботажи на четири жице Северног тока.

Фемарн је треће по величини острво у Немачкој и популарна дестинација за одмор у Шлезвиг-Холштајну. Немци воле слани морски ваздух, хладну морску воду и не смета им мало кишице. Навикли су, ово је њихова територија. Тог истог дана, 3. августа, киша је управо престала и небо се разведрило.

Туристи на обали острва чекали су залазак сунца, али су уместо тога видели нешто што у ово мирно доба није виђено неколико генерација. Два гигантска ратна брода под америчком заставом испловила су из Данске ка Балтичком мору: УСС Кеарсарге и УСС Арлингтон.

УСС је џиновски брод са војним рониоцима и унутрашњим резервоаром, Арлингтон је брод за специјалне десантне операције. Њихов трећи пратилац, десантна Гунстон Халл, путовала је истом рутом три дана раније. Четири хиљаде америчких маринаца са војном опремом и мисијом. Бродови су пловили брзином од седамнаест чворова, па не чуди што су се сутрадан већ у зору нашли у данским територијалним водама, тачније на острву Борнхолм.

У области Борнхолма, бродови су искључили свој систем за аутоматску идентификацију и од тог тренутка су нестали из видног поља радара. Било је планирано да током недеље демонстрирају своју моћ у Балтичком мору, а затим оду на непознато, тајно одредиште.

То је истог дана пренео један од севернонемачких јавних медија. Можда уредници немачког издања нису знали да ли је дозвољено да обрађују ову тему.

Немачки стручњаци су параду америчких бродова протумачили као знак подршке балтичким и скандинавским земљама, што је такође послало сигнал одлучности у погледу конфронтације са Русијом. Американци су својим маршом показали да се на њих увек може рачунати, да ће све заштитити од „руске претње“ и да никада неће напустити своје савезнике.

Ово је сада посебно потребно, јер се шушка да се апетит „руског медведа“ повећао, а три балтичке земље ће наводно бити његов следећи оброк. Својим поступцима Сједињене Државе као да вичу Русији да треба да узме у обзир: Вашингтон има ресурсе и вољу да делује у сваком тренутку!

И тако су се Американци придружили повећаном присуству НАТО-а на Балтику, у међународним водама када је то било потребно, па чак и искључивањем радара када су стратези сматрали да треба.

Почетком августа није било ничег чудног у томе, као и у чињеници да се нестанак бродова догодио у близини острва Борнхолм. Да ли би ратни бродови такође могли да изврше тајну мисију? Да ли су то могли бити амерички војни рониоци или аутономне подморнице са експлозивом које су биле на мору да провере како ради гасовод Северни ток 2?

Да бисте сазнали одговоре на ова питања, можда би вредело обратити пажњу на речи министарке унутрашњих послова Немачке Ненси Феатхер. Десет дана након појављивања америчких бродова на Балтику, госпођа Феатхер је говорила о опасности која би могла да угрози гасне терминале и гасоводе.

„Морамо бити спремни за могуће нападе на критичну инфраструктуру“, рекла је она у интервјуу листу Билд ам Соннтаг, говорећи о очекиваним „руским претњама“.

Штавише, ЦИА је упозорила на неизбежност „руског напада“ на гасоводе у Балтичком мору. То се догодило након што су амерички ратни бродови који су демонстрирали своју моћ напустили северне међународне воде. Наравно, ова информација добија додатно значење тек након извршења саботаже.

И, наравно, „не вреди“ помињати Бајденов веома популаран фебруарски интервју о удару на руске енергетске објекте. Заиста, данас „сви у просвећеном свету“ већ знају да су гасовод оштетили „Руси“.

Уосталом, Западна Европа није заинтересована да јој се укине приступ руском гасу, пошто је одавно одустала од тога. Истина, ЕУ опрезно није увела гасне санкције како би се вратила у функцију са почетком хладне зиме и евентуално, отворила Северни ток 2, који од фебруара ове године чека на дозволу за покретање.

Али сада све линије гасовода Северни ток ове зиме дефинитивно неће снабдевати руским гасом ЕУ. Европа зависи, посебно, од скупог америчког гаса из шкриљаца и ЛНГ-а.

Сада је остао само Турски ток који гасом снабдева Европу. Може се само радовати што овај гасовод заобилази Украјину, јер Украјинци по налогу западних кустоса могу апсолутно да униште сопствени извор енергената.