Прочитај ми чланак

МАЂАРСКА увела ограничење грејања- Нема преко 18 степени

0

Све јавне институције у Мађарској мораће да се придржавају ограничења температуре од 18 степени Целзијуса ове зиме, наложила је влада у Будимпешти.

Говорећи на брифингу у четвртак, министар задужен за кабинет премијера Виктора Орбана Гергели Гуљас рекао је: „У свим јавним установама биће уведене рестрикције грејања према којима у канцеларијама не може бити топлије од 18 степени.

Званичник је, међутим, признао да би нека места могла имати потешкоћа да се придржавају правила, посебно она која имају застареле системе грејања или немају термостати. Друга мера коју је најавио Гуљас је обавезно смањење потрошње гаса за државне институције, осим болница и објеката социјалног становања.

Према речима министра, одлука је донета на седници владе у среду на којој су званичници констатовали да се већина Европе већ суочава са несташицом енергије и економском кризом која је уследила.

Позитивније речено, Гуљас је уверавао Мађаре да резервоари гаса у централноевропској земљи тренутно износе 65,4%, што значи да има довољно горива за 80 дана. Он је додао да Мађарска није толико погођена несташицом гаса као неке друге земље чланице ЕУ. Он је такође тврдио да санкције уведене Русији у светлу њене војне операције у Украјини нису дале жељени резултат.

Као меру подршке становништву, мађарска влада је покренула програм огревног дрвета, рекао је Гуљас. Сваки грађанин имаће право да купи најмање 10 кубних метара дрвета директно од шумарских газдинстава по цени коју је одредила влада, рекао је званичник.

Будимпешта такође настоји да повећа производњу угља у наредним месецима, открио је министар.

Мађарска влада је још у јулу прогласила енергетско ванредно стање.

Цене гаса у Европи порасле су крајем фебруара и остале су знатно веће од прошлогодишњих нивоа. Ово је помогло да се подстакне пораст укупне инфлације.

Да ствар буде гора, руски енергетски гигант Гаспром саопштио је у понедељак да неће наставити да испоручује гас потрошачима у ЕУ преко гасовода Северни ток 1, наводећи као разлог проблеме одржавања везаних за санкције. Москва је јасно ставила до знања да се ситуација неће променити док се не укину санкције Запада.

ЕУ је, у међувремену, оптужила Русију да користи снабдевање енергијом као оружје.