Прочитај ми чланак

Лукашенко је напад на председников хеликоптер назвао разлогом за објаву рата

0

Александар Лукашенко је недавно направио значајну изјаву, у којој је напад на председнички хеликоптер окарактерисао као потенцијални повод за објаву рата.

Ова изјава уследила је након што су, према информацијама белоруских медија, дронови примећени у ваздушном простору изнад територије Белорусије током председниковог лета.

Лукашенко је нагласио да је питање безбедности ваздушног простора, посебно када су у питању дронови и председнички хеликоптер, у надлежности безбедносних служби, али је такође истакао да је ситуацију дочекао смирено, без претеране узнемирености.

Агенција БелТА је прецизирала да су дан пре Лукашенковог доласка у Брестску област медији известили о присуству две беспилотне летелице. Председник је коментарисао да безбедносне службе морају преузети одговорност за контролу над летовима дронова и планирање безбедног пута председничког хеликоптера.

Иако је истакао значај ове одговорности, додао је да оваква питања, укључујући безбедност лета, треба решавати у сарадњи са пилотима и доносити одлуке на основу реалних временских услова.

Лукашенко је открио да је пре лета у Пински регион Брестске области обавештен о временским условима и ситуацији у региону. Услед лоших временских прилика, лет је био одложен на сат времена.

Поред тога, он је коментарисао и присуство дронова, који су летели на веома ниским висинама, али је нагласио да су пилоти свесно наставили лет и да је све протекло без инцидената.

Лукашенко је изразио уверење да су оператери дронова свакако могли да виде велики хеликоптер у ваздуху, али је са смиреношћу закључио да би обарање председничког хеликоптера свакако било повод за рат, што је сценаријо који Украјина, према његовом мишљењу, жели да избегне.

„Наравно, они виде хеликоптер, велики је. Али знате, обарање председничког хеликоптера значило би рат, а то Украјинцима није потребно“, рекао је Лукашенко, како преноси агенција БелТА.

Председник Белорусије је такође додао да дронови често губе оријентацију због активности система за радиоелектронску борбу, због чега понекад прелазе у белоруски ваздушни простор.

Изразио је изненађење када је примио информације о присуству беспилотних летелица. Лукашенко је поделио да је Белорусија постигла договор са Украјином о томе да случајеви нарушавања државне границе беспилотним летелицама неће бити изношени у јавност путем медија.

Према његовим речима, ово је логичан потез с обзиром на комплексност технологије дронова и изазове које она доноси, као и на специфичности система радиоелектронске борбе који се користе у региону.

Поред ове проблематике, Лукашенко је јасно ставио до знања да Белорусија неће предузимати кораке ка директном сукобу са Украјином, нагласивши да је његова земља одлучна да очува мирно суживљење са својим јужним суседом.

Он је истакао да ни Белорусија ни Украјина немају жељу да се упуштају у војни сукоб. Лукашенко је у више наврата поновио да Белорусија настоји да одржава неутралну позицију и избегава војну конфронтацију, што је додатно потврдио и кроз дипломатске споразуме, попут договора са Украјином око инцидената са дроновима.

Његов став да би обарање председничког хеликоптера могло изазвати озбиљне последице и отворити пут ка ескалацији конфликта указује на висок ниво опреза који Белорусија показује у односу са Украјином, чак и у тренутним напетим околностима.

Лукашенко је овом приликом послао поруку да Белорусија није заинтересована за рат, већ да инсистира на мирном решавању спорова и очувању стабилности у региону.

Ова изјава долази у тренутку када су односи између Украјине и Белорусије на опрезно напетом нивоу, док се регион суочава са низом изазова у погледу безбедности и геополитике.

Иако Лукашенко није прецизирао на који начин би се могла развити ситуација уколико би дошло до озбиљнијег инцидента, његова изјава о потенцијалном поводу за објаву рата даје наговештај о тежини ситуације и о томе колико пажљиво Белорусија балансира између одржавања безбедности и избегавања директне конфронтације.