Прочитај ми чланак

ЛУФТХАНЗА СПАШЕНА: Држава власник 20 одсто компање

0

Деоничари немачке авиокомпаније Луфтханса одлучили су на скупштини да прихвате државну помоћ у вредности од девет милијарди евра за спасавање од банкрота.

Деоничари немачке авиокомпаније Луфтханса одлучили су на скупштини да прихвате државну помоћ у вредности од девет милијарди евра за спасавање од банкрота.

Више од 98 одсто деоничара, што представља укупно 39 одсто деоница Луфтхансе, гласало је за пакет спашавања, преноси Индикатор.ба.

Држава ће сада преузети 20-постотни удео у компанији, што љути неке власнике који ће суделовати у њиховој инвестицији. Конкуренти у авио индустрији такође су незадовољни.
Потврда пакета за спашавање није била очигледна, јер се највећи деоничар Луфтханзе, баварски бизнисмен Heinz Hermann Thiele, противио томе све до среде, када се очито предомислио.

Карстен Шпор , извршни директор, раније је упозоравао да ће гласање о државној помоћи бити „историјски тренутак“ и одлучиће судбину тог ваздухопловног гиганта.

Десетине запослених окупили су се испред седишта током гласања, захтевајући да управа гласа за државну помоћ.

Према споразуму о помоћи, Луфтханза ће од државе добити девет милијарди еура. Очекује се да ће државни фонд за стабилизацију WSF допринети 5,7 милијарди евра имовини матичне компаније, укључујући и отплатна средства.

Осим тога, WSF ће новим докапитализацијама платити 300 милиона евра и стећи 20% власништва, што би се могло убудуће повећати на 25 одсто и једну деоницу, чиме би и компанија бити одбрањена од могућих непријатељских преузимања.

Зајам од три милијарде евра од државне развојне банке КfW и приватних банака планиран је на период од три године.

Немачка држава вратиће се у власничку структуру Луфтхансе са 20-одсто удела први пут од приватизације 1997. Поред тога, биће јој додијељене две позиције у надзорном одбору компаније.

Европска комисија већ је најавила зелено светло за државну помоћ Луфтханси. Како је у Бриселу објашњено, убризгавање је дозвољено, али као резултат, компанија ће морати да осигура простор за друге авиокомпаније на аеродромима у Франкфурту и Минхену како би осигурала фер конкуренцију.

Међутим, финансијска помоћ већ је наљутила неке конкуренте у тој индустрији, укључујући ирску нискобуџетну авиокомпанију Рyанаир, где су најавили да ће пред Европским судом правде оспоравати Луфтханзину помоћ.

„Ово је спектакуларан пример богате европске земље која игнорише еуропска правила у корист своје националне индустрије и на штету сиромашнијих земаља“, казао је Мајкл О“Леарy, извршни директор ирске авиокомпаније.