• Почетна
  • СВЕТ
  • ЛИБИЈА ВЕСТИ : Племе Гадафи нападнуто на југу Либије
Прочитај ми чланак

ЛИБИЈА ВЕСТИ : Племе Гадафи нападнуто на југу Либије

0

Племе Гадафи у Сирту блокирало пут до Сабхе у знак протеста

У Сабхи на југу Либије дошло је до великог сукоба између племена Гадафи и Авлад Сулемани. У сукобу који је трајао четири дана погинуло је 15 особа, од чега двоје деце, девет припадника Авлад Сулеманија и три борца племена Гадафи. Сулемани су убили и једног цивила, гранатирали су неколико кућа, углавном Гадафијевих, а  интернетом кружи снимак на коме је погођена чак и џамија у западном делу Сабхе.

Племе Гадафи пружило је велики отпор овим пацовима који живе у непосредној близини и који често нападају Сабху. Млади припадници овог племена су изузетно храбри и срчани људи којима је слободна земља идеал те не чуди што су више пута у току године озбиљним сукобима спречавали својевољу побуњеничког племена.

10704178_705828852832381_5439118939862149778_n

Гранатирани домови у Сабхи

Старији припадници оба племена одлучили су да током празника објаве примирје које би трајало 20 дана.

Племе Авлад Сулемани оправдало је своје раније кршење примирја постојањем једне групе унутар њиховог племена која не слуша њихова наређења.

Отпор Мисраћанима у Триполију, Бенгази суочен са терористима самоубицама

У Фашлуму, делу Триполија, дошло је до сукоба између локалних становника и Мисраћана када су мисратски бандити покушали да насилно уђу у Фашлум.

Младићи из Фашлума блокирали су путеве запаљеним гумама и аутомобилима како би одбранили своју четврт.

Овај део Триполија познат је по томе што је био главно упориште снагама лојалним Моамеру Гадафију, док су у најновијим борбама становници подржали Зинтан. За време напада неидентификовани авиони непрекидно су гађали положаје Мисраћана у целом Триполију.

У Бенгазију је само у једном дану убијено 13 младих активиста и полицајаца. Ти млади побуњеници су током 2011. били против Гадафија и његове намере да се обрачуна са Ал Каидом која је долазила све више у Либију.  Слушајући своје британске и америчке шефове доживели су судбину од које је управо Моамер Гадафи покушавао да их сачува.

10649819_706361556112444_6820576922674147387_n

Рањен дечак из племена Гадафи

Свакодневно неколико особа у Бенгазију постају мете радикалним исламистима Ансар ал Шарији која држи под контролом један део града. Д

анас су двојица терориста самоубице активирали бомбе у аутомобилима непосредно поред аеродрома Бенина, јединог места које није под контролом Ансар ал Шарије. Том приликом убијена су седморица војника а 52 су рањена.

УН покушава да уједини побуњенике

Сага о две ривалске либијске власти се наставља. Готово у истом тренутку обе су формирале Владе – једну у Триполију и једну у Тобруку. Омар ал-Хаси формирао је Владу у Триполију, чији чланови долазе из реда Мисраћана и њихових савезника.

Тини и Представнички дом усагласили су се да смање број министара и повећају број потпредседника своје Владе у Тобруку. Бригу о нафти преузела је Државна нафтна компанија, као и пре рата.

Узнемирене двовлашћем, Уједињене Нације дале су ултиматум обема Владама да у року од недељу дана почну преговоре о мирном решавању несугласица.

Недуго након  упозорења, у Гадамесу је дошло до састанка, који је упркос покушајима УН-а да га представи као успешан почетни корак, заправо био апсолутни фијаско. Резултат састанка је да су се две супростављене групе поделиле на четири – оне које подржавају преговоре и оне који су против примирја.

(Србин.инфо – Маја Орлић)