Прочитај ми чланак

Крај за „Тему грозницу“? ЕУ намерава да казни компанију, шта то значи за купце…

0

Потрошачка "Тему грозница" која је несумњиво захватила цео свет, ускоро би делимично могла да буде заустављена у Европи. Платформа је огромну популарност стекла и код нас, али стручњаци кажу да се кршење европских закона у овом случају не односи и на нас.

Међу апликацијама које су Ген З (млади између 18 и 24 године) у Америци најчешће преузимали од почетка године налази се кинеска онлајн платформа Тему, чија – подједнако скоковита – популарност не заостаје ни у Европи.

Међутим, администрација ЕУ решила је да испита пословање ове платформе покренувши формални поступак против кинеске платформе за онлајн куповину због забринутости да не успева да заустави продају илегалних производа, пише Euronews.

Темуов вртоглави раст у ЕУ најбоље осликава податак да је палтформа на тој територији у априлу имала 75 милиона корисника, док је у септембру тај број порастао на 92 милиона.

Па ипак, Европска комисија жели да истражи да ли је на тој платформи било нелегалних производа у понуди и да ли ти производи испуњавају прописе и законе ЕУ.

Администрацију у Бриселу такође занима да ли дизајн Темуа може изазвати зависност, нарочито кроз видео-игре које нуди, а које корисницима омогућавају освајање награда. На крају, Комисија жели да осигура да Тему буде усклађен са обавезама из Европског закона о дигиталним услугама.

Да ли ће Тему бити кажњен?

Са целим случајем упозната је и Душица Шошкић из Националне организације потрошача која за Еуронеwс Србија каже да се ради о тзв. обмањујућој пословној политици која служи томе да компанија привуче што већи број потрошача.

„Европска комисија је упозорила Тему да њихово пословање крши европска правила и сада се та кинеска платформа суочава са другом истрагом Европске комисије и то по закону о дигиталним услугама и за трговину нелегалним производима“, подсећа наша саговорница.

Упитана да ли се очекује да ће Тему извршити неке измене у свом пословном моделу, Шошкић је уверена да ће платформа подлећи притиску, те да је извесно да ће Европска комисија санкционисати Тему због, како каже, непословне праксе.

А када је реч о српском законодавсту, односно питању – да ли притисак од стране ЕУ према платформи може да се прелије и на нашу земљу, Шошкић истиче да наш регулаторни систем не препознаје Тему на нашем пословном тржишту.

То се пре свега односи на Закон о заштити потрошача, који је у случају Тему не важи.

„Потрошачи када купују на овој платформи, купују на сопствену одговорност“, јасна је Шошкић.

С друге стране, наша саговорница ипак препоручује потрошачима да се најпре добро информишу о производима.

„Уколико дође до одређене потенцијалне рекламације неког производа купљеног на Тему, наш закон ту нема примене и с тим у вези, потрошачи треба да купују са опрезом“, закључује Душица Шошкић из Националне организације потрошача.

Пошта Србије: Пошиљке са Темуа доминантне

Такозвана „Тему грозница“ није заобишла на Србију, за шта нам нису потребни никакве табеле и истраживања, јер до сада вероватно знате више особа које су бар једном нешто поручили са популарне платфоме, него оних који се инате да „купују као милијардери“ (слоган Темуа).

На упит који је Еуронеwс послао Пошти Србије, речено је да према показатељима из јула, број пошиљака са платформе Тему повећан је за 30 одсто у односу на јун.

Том приликом су такође оценили да у августу очекује додатни раст од 20 до 30 одсто.

Редакција Еуронеwс им се поново обратила, како би им послали пројекције за август и септембар, међутим, овог пута нисудобили конкретне бројеве, већ само да се „обим пошиљки из онлајн трговине вишеструко повећао током августа и септембра 2024. године у односу на исти период прошле“.

У одговору је такође наведено да су пошиљке са Темуа „доминантне у укупном броју пошиљки из онлајн трговине“, али и да су заступљене и пошиљке са других страних интернет платформи.

Додају и да је Пошта Србије „спремно дочекала пораст броја пошиљака и прилагодила се новим захтевима ангажујући све расположиве капацитете“, те да се „дистрибуција свих пошиљака одвија уредно и на време, у складу са прописаним роковима“.

Када је реч о будућности, из Пошта Србије су поручили да очекују да ће се тренд раста броја пошиљака из онлајн трговине наставити.