Прочитај ми чланак

Крај за бензинце и дизелаше све је ближи

0

За четири године производња електричних мотора премашиће производњу мотора са унутрашњим сагоревањем (СУС) у највећој светској фабрици дизел-мотора. Управо ове промене које се дешавају код дизел гиганта, најбоље нам говоре о будућности аутомобилске индустрије.

Аутомобилска индустрија налази се у радикалној транзицији после које на тржишту више неће бити места за возила која имају моторе са унутрашњим сагоревањем.

Фото: pixnio.com

То, наравно, није новост свима који барем и површно прате ауто-индустрију – довољно је само погледати тржишну вредност компанија (на којој Тесла доминира), најављена улагања у електрификацију водећих аутомобилских компанија тешка десетине милијарди долара, све већи број електропуњача, па чак и Бајденову најаву замене целе америчке државне флоте са возилима која ће покретати електрични мотори.

Уз то, многе државе су одредиле рок до када ће потпуно протерати аутомобиле са моторима СУС, а бројни произвођачи, попут Волвоа и Хонде, већ увелико имају и датум (који није далеко) до када ће изацити ове моторе из својих нових модела.

Да је крај за бензинце и дизелаше све ближи (иако ћемо такве аутомобиле сигурно возити још две деценије, а можда и више), можемо да видимо и по информацијама из највеће фабрике дизел-мотора на свету – ПСА Пеугеот Цитроена у Тремерyју. И тамо је у току транзиција производње у којој се компанија све више оријентише на производњу електричних мотора, док ће се производња мотора СУС смањивати.

Производња електричних мотора у Тремерyју током ове године требало би да се удвостручи на 180.000 комада.

У годинама које следе производња ће се и даље повећавати, да би 2025, према садашњим плановима, требало да достигне 900.000 е-мотора годишње.

То значи да ће се у тренутно највећој фабрици дизел-мотора на свету, годишње производити више електричних, него мотора са унутрашњим сагоревањем.

Прете откази у аутомобилској индустрији

Транзиција са бензинаца и дизелаша на електричне моторе могла би да добије и једну нежељену последицу – бројне отказе у аутомобилској индустрији.

Како наглашавају у Ројтерсу, електрични мотори имају само петину делова дизел-мотора, па је за производњу потребна мања радна снага. У фабрици у Тремерyју тај проблем ће покушати да реше без отказа. Када запослени оду у пензију, на њихово место више неће долазити нови људи и тако ће се с временом број радника смањити и прилагодити потребама производње.

Ипак, у аутомобилској индустрији можемо очекивати и велики талас отказа, па нека предвиђања говоре о 15-ак хиљада угрожених радних места у француским фабрикама, док је ситуација у Немачкој још гора и електрична револуција прети отказима за чак 100.000 тренутно запослених људи у тој индустрији