Прочитај ми чланак

Ковид закључавања гурнула су скоро милион људи у сиромаштво

0

Ковид закључавања гурнула су 900.000 људи у сиромаштво, а даље мере би угрозиле опоравак од ранијих ограничења, према истраживачком центру који је водио бивши саветник конзервативаца за социјално старање.

Анализа Института Легатум показала је да се број људи у сиромаштву повећао за стотине хиљада између пролећа 2020. године, када је Борис Џонсон наредио прво национално затварање, до пролећа 2021. године, када је почео да ублажава ограничења.

Пишући у The Telegraph, бароница Строуд из Фулама, извршна директорка истраживачког центра и бивша владина саветница за социјално старање током премијерског мандата Дејвида Камерона, рекла је да налази показују „значајан утицај економских и друштвених ограничења на ниво сиромаштва“.

„У суштини, блокаде и ограничења довели су до тога да само милион људи искуси сиромаштво“, изјавила је колегиница Торијеваца, упозоравајући да они у сиромаштву имају краћи животни век.

Она је такође циљала на ефекат сугестије министара и саветника да би даље мере могле да буду наметнуте непосредно, као што су ограничења у затвореном простору, што би могло додатно да утиче на предузећа као што су продавнице, ресторани и пабови.

Анализа Института Легатум сугерише да је на путу да број људи у сиромаштву опадне за 700.000 између пролећа 2021. и пролећа 2022., уз помоћ програма вакцинације и укидања ограничења.

Међутим, Лејди Строуд је додала: „Обновљена ограничења и стални наговештаји оштријих мера после Божића значе да доводимо у опасност ове напреке у борби против сиромаштва”.

У документу који је израдио Think tank наведено је да је „погоршање тржишта рада“ узроковано одговором на ковид-19 имало „значајан утицај на сиромаштво“.

У њему се наводи да је ниво сиромаштва пре пандемије износио 13,9 милиона, што је пад од 400.000 у односу на претходну годину, али да је порастао за 900.000 током следеће године.

„Највећи покретач овог повећања било је погоршање на тржишту рада које је повезано са одговором на пандемију“, наводи лист. „Ово је повећало сиромаштво за 1,2 милиона људи. Друге промене у зарадама и ценама повећале су сиромаштво за 540.000“.

У анализи је коришћено мерење сиромаштва које је развила Комисија за друштвену метрику, чији су повереници Лејди Строуд и представници Института за фискалне студије и Фондација Џозефа Раунтрија.

Међутим, додаје се да су владина давања, укључујући привремено повећање од 20 фунти недељно на исплате Универзалног кредита, помогле да се заштити 840.000 људи од сиромаштва, остављајући укупно повећање од 900.000.

„Доста је било“ ограничења

Налази ће подстаћи упозорења конзервативних посланика против даљих ограничења након Божића.

Ричард Дракс, посланик Јужног Дорсета, рекао је: „Докази показују да нема потребе за даљим ограничењима. Време је да се верује људима да ће наставити са сопственим животима и да држава одмах одустане од тога. Још једно затварање неће спречити ширење омикрона, али би уништило животе и средства за живот. Што је доста – доста је”.

Прошле недеље, белешка библиотеке Доњег дома упозорава да, иако се „нивои запослености повећавају последњих месеци, док нивои незапослености опадају… смањење самозапошљавања током пандемије значи да се нивои запослености још увек нису опоравили“.

Портпарол владе је рекао: „Влада је потрошила више од 400 милијарди фунти на пакет подршке без преседана за заштиту радних места и средстава за живот људи, истовремено подржавајући предузећа и јавне услуге. Ово је укључивало огромна улагања у заштитну мрежу социјалне заштите”.

„Знамо да је најбољи пут из сиромаштва рад, а акција коју смо предузели вратила је број људи на платним списковима на нивое пре пандемије и задржала незапосленост далеко испод прогнозе”.

„Такође смо пружили економску подршку док настављамо наш пут опоравка. Недавно смо најавили додатну милијарду фунти за предузећа која су највише погођена омикроном”.