Прочитај ми чланак

КОЛЕРА НА ХАИТИЈУ: Мировњаци Уједињених нација извор свих зараза (ПРЕВОД – СРБИН.ИНФО)

0

A child waits with his mother for medical treatment at the health center in Grand Dessaline. UNICEF through the French NGO Acted distributed re-hydration medical kits to the residents of Grand Dessalines, an town isolated by the flooding of the Artibonite river, to respond to the cholera outbreak centered 70 km north of the Haitian Capital Port au Prince that has resulted in a over reported 250 deaths and thousands hospitalized patients.

Као што је боквица (коров) веродостојно означила кретање европских досељеника у Северну Америку те постала позната као „отисак белог човека“, тако је епидемија колере последњих 15 година уско пратила раст и путању трупа Уједињених нација.

Хаићани нису заражени једном, већ најмање два пута колером од УН. Хаити се бори са колером која је поново избила у септембру 2015. Инфекција вероватно није изазвана непалским сојем колере која је довела до епидемија у октобру 2010. већ новом колером из Бангладеша. Пре него што се упустим у детаље, погледајмо шире улогу УН-ових мировњака као нових расадника болести у свету.

Уједињене нације тренутно воде 16 војних окупација захваљујући средствима великих светских сила и земљама које поседују све више моћи. Мултинационалне војске плавих шлемова вребају у различитим земљама, поготово у западној и централној Африци где чувају колонијалне интересе Француске и Сједињених Америчких Држава.

Земље које сваким даном јачају, попут Канаде, Бразила, Индије и Јужне Кореје им се придружују услед велике жеље за седиштима у Савету безбедности, јефтином радном снагом и уговорима уносних пројеката у области рударства, грађевине, текстила, хидроцентрала и тренирања мировњака.

Укупно мисије војних окупација коштају више од 8 милијарди долара годишње. Њихова имена имају збуњујуће сличне акрониме попут MINUSCA, MINUSMA, MINUSTAH, UNMIL и UNMISS и то сасвим одговара плавим шлемовима јер свуда где они оду, активности и злочини су исти. У злочине спадају напади, силовања, трговина оружјем, трговина људима, проституција и чак убиства. Изузев у Либану, где Хезболах проверава трупе УН, епидемије колере су настале у скоро свакој земљи где су трупе боравиле у већем броју (табела).

kolera tabelaТабела изнад сугерише да иако је колера на Хаитију 2010. најскандалознији и највише проучаван случај учешћа УН-а у епидемији, то није ни први ни последњи такав случај инфекције.

Узрок инфекције је једноставан: улазак трупа УН у земље представља велико оптерећење за инфраструктуру земље. Канализација база је обично лоша и нетретиран отпад трупа загађује реке. Додатно, већина војника долази из Бангладеша, Индије и Непала где је колера ендемична. Ближим посматрањем епидемије на Хаитију и истраживањем осталих јасно је да прате предвидљиви образац. Становници окупиране земље остају да живе у ужасним условима, близу стајаћих вода и несакупљеног смећа, док УН и невладине организације повезане са њима заузимају најбоља места за живот.

Истовремено, контигенти УН-ових трупа имају дозволу да посете своје земље где колера бесни, а потом се враћају назад уз врло мало медицинског надзора.

Случајно или намерно ова пракса је окидач епидемија. На крају, жртве су оптужене за лошу хигијену. УН, који је узрок инфекције, не само да успевају да побегну већ се понашају као заштитници: омогућују вакцине за колеру, што само финансијски помаже фармацеутима. Вакцине су бескорисне.

Једна земља, неколико инфекција

Недавна истраживања на Хаитију су показала да се у столици пацијената заражених колером осим бактерије колере налази и вирус ИЦП2, чија се ДНК поклапа са вирусом који имају пацијенти из Бангладеша. Сигурно је да је вирус из Бангладеша дошао преко мировњака из те земље.

Инфекција Хаићана колером из Бангладеша је ужасна вест јер је патогена, има отпорност на бројне антибиотике и има потенцијал епидемије и пандемије. Нако епидемије колере донесене из Непала 2010. Хаићани су били наивни према колери из Бангладеша и изложили се њој када је УН почео да доводи женске мировњаке из Бангладеша.

Према америчким истраживачима, коктел три вируса колере из Бангладеша (ИЦП1, ИЦП2 и ИЦП3) штити бебе мишева од болести након што се намерно заразе колером. Истраживачи сматрају да би овај коктел могао да врши превенцију инфекција код рођака заражених пацијената. Са друге стране, то не мора бити тачно и може их чак и убити.

На крају, људи нису исто што и бебе мишева. У сваком случају, такво истраживање које би могло да нашкоди здравим људима би било врло неетичко. Ко ће спречити да се то ради на Хаићанима? Сигурно не “Национални етички комитет Хаитија” који је до сада одобравао рад америчких истраживача. И ко ће једном истерати УН и зауставити инфекције Хаићана новим врстама колере?

Светска здравствена организација (WХО) која је део УН известила је да је 2015. Забележено 1.4 до 4.3 милиона случајева колере а да је 28,000 до 142,000 људи умрло за годину дана због инфекције колером. Ови бројеви настављају да расту пропорционално буџету мировњака. WХО предлаже као своје главно решење складиштење великог броја вакцина за колеру.

Претпоставите за тренутак да те вакцине функционишу – а не функционишу – да ли би онда УН вакцинисао све сиромашне на свету како би могли да пију воду коју су фекално загадили окупатори? УН никада није био етичка организација, како је замишљан, али ентузијазам увођења вакцине за колеру је још један промашај.

Аутори: Dady Chery, Haiti Chery

Упутница

Cholera in Haiti and Africa : The Peacekeepers’ Footprint

За Србин.инфо превод Маја Орлић