Прочитај ми чланак

КО СУ ЗАПРАВО КУРДИ, зашто сметају Турцима и због чега су важни за цео свет

0

Одиграли су веома важну улогу у борби против ИСИС-а, а и сад држе заробљене хиљаде ових радикалних исламиста на северу Сирије, баш тамо где их сад Турска напада

Ко су заправо Курди и зашто их Турска напада? Ево неколико чињеница о овом великом народу који никад није стекао сопствену државу. Одиграли су веома важну улогу у борби против ИСИЛ-а, а и сад држе заробљене хиљаде ових радикалних исламиста на северу Сирије, баш тамо где их сад Турска напада, пише ЦНН.

Курди су углавном били номадски народ до краја Првог светског рата и до распада Османског царства. Курди чине око 10% становништва Сирије, 19% становништва Турске, 15-20% Ирака и други су по величини у Ирану. Пешмерге су њихови борци и има их више од 100.000. Национална су војна сила која штити ирачки део Курдистана, а укључује и женске борце. Ко су, дакле, Курди? Курди су етничка мањинска група која већином заузима планинско подручје и простире се у јужним деловима Турске, северним деловима Ирака и Сирије север Ирана и делу Јерменије. Иако су мањина, на том подручју заправо живи око 25 до 30 милиона Курда, а свима су заједнички раса, култура и курдски језик. Већина Курда су сунитски муслимани.

Пре Првог светског рата, традиционални Курди живели су номадским начином живота до распада Османског царства, што им је одузело слободу и поделило их на нове националне државе. Курди су се борили да задрже свој идентитет, али их у Турској зову и „планинским Турцима“ а било им је забрањено да носе традиционалну курдску одећу, свој језик смели су да говоре само код куће, нису га учили ни у школама.

И данас се суочавају с дискриминацијом и политиком прогона. Иако су Курди највећа етничка мањина у Турској, и тамо чине око 20% становништва, они у Турској и даље немају статус мањинске групе. Где живе Курди? Данас Курдистан чини пет различитих региона: југоисточна Турска, североисточна Сирија, северни Ирак, северозападни Иран и југозападна Јерменија.

Трамп и Ердоган

Судбина Курда у њиховим рукама, Фото: Тањуг/АП Пхото/Пабло Мартинез Монсиваис, Филе

Почетком 20. века Курди су почели да раде на стварању властите државе познате као Курдистан. Године 1920. потписан је Сèврески уговор – један у низу уговора које су силе Осовине потписале након њиховог пораза у Првом светском рату. Означио је коначни распад Османског царства и позвао на аутономни Курдистан. Три године касније, након завршетка рата, западни савезници одустали су од захтева за независном курдском државом и курдски регион је подељен међу неколико земаља. Шта о томе каже Турска? Турски председник Реџеп Тајип Ердоган увек је заузимао чврст став према курдском национализму.

Председник је јасно ставио до знања да је његов крајњи циљ уклањање Курдистанске радничке партије (ПКК), курдске крајње леве милитантне и политичке организације са седиштем у Турској и Ираку која се борила против турске државе више од три деценије. Тиме је створен дубоки јаз између Турака и Курда. У 2016. затвориле су се прокурдске медијске куће, више од 11.000 учитеља је отпуштено или суспендовано због наводних веза с ПКК-ом, а најмање 24 турска владина званичника заменила су курдске градоначелнике у разним градовима Турске.

Турска је дуго незадовољна снажном курдском присутношћу на североистоку Сирије у близини турске границе. Војска земље већ се преселила у делове подручја која су раније држале Сиријске демократске снаге (СДФ) које су предводили Курди и САД, али сада је у току њихов дугогодишњи план за стварање тампон зоне на северу Сирије.

Два циља

Два су циља: 1. отерати Курде од њихове границе и 2. искористити ово подручје за досељавање око 2 милиона сиријских избеглица. Зашто их Турска напада баш сада? Још у јануару је председник Трамп рекао да ће Сједињене Државе почети да повлаче трупе из Сирије и „полако“ их послати кућама.

Сиријски Курди већ тад су страховали да би америчко повлачење Турска могла да искористи као прилику за напад. Након Трампове изненадне најаве повлачења, у недељу увече, ти су се страхови остварили. „Турска ће ускоро кренути у напад са својим дуго планираним операцијама на северу Сирије. Оружане снаге Сједињених Држава неће подржати нити бити укључене у операцију, а након пораза територијалног калифата ИСИС-а, више неће бити у непосредном подручју“, објавили су из Беле куће.

На милост и немилост Турцима

Од прошлог месеца, Сједињене Државе рекле су да око 1.000 америчких војника делује на североистоку Сирије. Овај потез оставља сиријске Курде на милост и немилост операције која има за циљ њихово уклањање и одлазак с турске границе.

„#ОператионПеацеСпринг ће неутрализовати терористичке претње против Турске и довести до успоставе сигурне зоне, олакшавајући повратак сиријских избеглица њиховим кућама. Очуваћемо територијални интегритет Сирије и ослободити локалне заједнице од терориста – огласио се Ердоган у среду преко Твитера.

Хоће ли напад на Курде обновити ИСИЛ и „калифат“? СДФ, коалиција курдских и арапских војника потпомогнута америчким, британским и француским специјалним снагама, поразила је ИСИС и ослободила источну Сирију у марту. СДФ је саопштио да је изгубио 11.000 вођа и бораца док се борио против ИСИС-а. Док ИСИС практично нема више територије, Сједињене Државе упозоравају да се у Ираку и Сирији још увек крије деетеине хиљада ИСИС-ових бораца.

Сиријске демократске снаге (СДФ), коју чине Курди, држе хиљаде заробљених бораца ИСИЛ-а које су сломили током битака против ове терористичке групе. Сви ти борци требало би да буду предати Турској. Док се многи сиријски Курди припремају за борбу, а цивили одлазе у супротном смеру, хиљаде заробљених ИСИЛ-оваца и логори у којима су ИСИЛ-ове жене и деца, остаће без надзора, што представља озбиљан ризик да би ИСИЛ могао поново да се формира.