Прочитај ми чланак

КО ЈЕ БИО Шинзо Абе? Најмлађи премијер у Јапану из утицајне породице блиске САД

0

Шинзо Абе имао је брилијантну политичку каријеру, а у историји јапана уписан је као први политичар који је рођен после Другог светског рата, а који је постао премијер једне од најразвијенијих и најбогатијих земаља света.

Комплета породична историја овог јапанског политичара везана је за политику. Његов деда Набосуке Киши био је на функцији премијера од 1957 до 1960. Кишијев млађи брат Еисаку Сато исто је обављао функцију премијера од 1964 до 1972 године. Он је две године касније 1974. добио Нобелову награду за мир јер се ангажовао у акцији против ширења нуклеарног оружја.

Ни отац Шинзо Абеа није био имун на политику. Токо 1980 тих је био јапански шеф дипломатије.

Шинзо Абе је био један од најмлађих послератних политичара који је сео на функцију премијера Јапана. Шинзо је у фотељу премијера сео у 52 години живота 2006. године.

Шинзо Абе рођен је у Токиу 1954. Означава се као трећа генерација политичке династије Абе са очеве и мајчине стране. Девет пута био је биран и члан Представничког дома парламента Јапана.

Од својих политичких корена Абе је био члан Либерално демократске партије, чији члан је постао одмах пошто је завршио Политичке науке на Универзитету Секи у Токиу. Школовање је наставио у САД на Универзитету Јужна Калифорнија. По повратку у Јапан 1979, радио је у привреди у челичани Кобе Стеел Лтд, али се ту јако кратко задржао и већ 1982. прешао у дипломатију. Први шеф постао му је његов отац.

Због школовања у САД звали су га и „амерички ђак“, током своје каријере залагао се за што присније односе са САД.

Први премијерски корак био је неуспешан. На функцији је провео само 12 месеци од 2006-2007. године. Политички се после тога вратио 2012. опет на функцију премијера. На повратку је обећао да је време за велике реформе, највеће после Другог светског рата.

На паралментарни изборима 2017. потврдио је политичку доминацију и потврдио четврти пут свој премијерски мандат.

Иако је Шинзо Абе имао либералну визију слободе избора и конкурентности привреде никад није креио националистичку и конзервативну идеологију. Посебно се залагао за ревидрање ограничења која су манетнута била Јапанским самоодбрамбени снагама. Започео је градњу првих носача авиона у послератном Јапану, јачању морнарице и опремању ракетним системима. Посебна претња била му је Северна Кореја и њен ракетни и нуклеарни прогеам.

У спољној политици залагао се за велику Тројку Јапан-САД- Јужна Кореја која би била противтежа Северној Кореји и Кини. Залагао се и за трансаталнске односе пре свега за јачање веза са ЕУ и НАТО пактом. Са свим америчким председницима од Буша Млађег, преко Обаме, до Трампа је имао блиске везе.

Остао је упамћен и по томе што је исто одиграо партију голфа са Доналдом Трампом исто како што је његов деда Нобусуке Киши одиграо партију са тадашњим шефом Беле куће Двајтом Ајзенхауером.

Када се вратио 2012, на функцију премијера покренуо је амбициозни пројекат економске ревитализације земље (познат под појмом „Абеномика“), осмишљен да покрене посусталу економију и привреду Јапана. Овај комплексни друштвени експеримент подразумевао је повећану државну потрошњу, као и читав низ значајних економских, монетарних, фискалних и структурних реформи. Његова влада такође је издвајала и милионе долара из буџета за помоћ програмима који помажу појединцима да пронађу животне партнере. Ови програми под називом „Програми подршке браку“ започети су 2014. године у нади да ће се тиме успорити рапидни пад наталитета у Јапану.