Прочитај ми чланак

Ко је Ал-Џолани: Од терористе Ал Каиде до новог владара Сирије (ВИДЕО)

0

Ахмед Хусеин Ал Шара, познат као Абу Мохамед Ал Џолани, има скоро 40 година. Радикални је исламиста, џихадиста и члан једне од најопаснијих терористичких група које су последњих година изазивале страх на северу Сирије, постао је препознатљиво лице сиријских побуњеника који су срушили владу Башара ал Асада.

Асад је био на власти 24 године, наследивши оца Хафеза (Басил, Башаров брат, требало је да буде наследник, али је погинуо у несрећи).

Ал Џолани је рођен 1982. године у Ријаду, Саудијска Арабија, где је његов отац, Сиријац, радио као нафтни инжењер. Вратио се у очеву домовину са само седам година и одрастао у имућном кварту Мезех у Дамаску, где се налазе бројне амбасаде, укључујући и шпанску (која је прекинула конзуларне активности у марту 2012).

Амерички Стате Департмент ставио га је у јулу 2013. године на попис глобалних терориста, а за информације које би водиле његовом хапшењу понудио 10 милиона долара. Данас се његова организација сматра најснажнијом опозицијском скупином на територији Сирије, а водство тврди да је потпуно самостално од утицаја бивших партнера из Ал-Каиде. Познато је да је на почетку рата у Сирији ал-Џолани преузимао одговорност за бомбашке нападе, а такође је најављивао ударе на западњачке снаге, конфисковао имовину од верских мањина и слао верску полицију да малтретира жене. Међутим, последњих година ал-Џолани и ХТС имају промењен имиџ.

Стручњак Аарон Зелин пише да протеклих година група на „својој територији“ промовише „грађанску владавину“ и војне акције против екстремистичких скупина. Џолани се чак покушава показати као заштитник других вера те је тако прошле године допустио да се одржи прва миса у дуго година у цркви у Идлибу. Његову промену приметили су и у САД. Прва администрација Доналда Трампа, пише Зелин, 2018. је године објавила да више не лови директно ал-Џоланија. Међутим, упркос помацима према „центру“, Џолани је допустио неколицини екстремних група да делују на његовој територији. Осим тога, у последње познато „пушкарање“ с америчким снагама група се упустила још 2022.

Пут Ал Џоланија до моћи

Његов псеудоним Џолани указује се на Голанску висораван, подручје Сирије које је Израел окупирао током Шестодневног рата 1967. године. Породица његовог оца потиче из тог региона, а након израелске окупације, преселила се у Саудијску Арабију. Ал Џолани се 2003. године преселио у Ирак да се бори против америчких трупа, брзо напредујући у редовима Ал Каиде.

Године 2011, добио је задатак да оснује огранак Ал Каиде у Сирији, што је довео до оснивања Фронта Ал Нусра. Под његовим вођством, група је постала једна од најмоћнијих у Сирији. Међутим, 2016. године, Ал Џолани је најавио распуштање Фронта Ал Нусра и формирао Хајат Тахрир ал Шам, дистанцирајући се од Ал Каиде. Ипак, УН и САД и даље га сматрају повезаним са радикалним исламистичким покретима.

Иако је променио реторику према умеренијем дискурсу, САД су ХТС 2018. прогласиле терористичком организацијом и понудиле награду од 10 милиона долара за информације које би довеле до хапшења Ал Џоланија.

Пад Дамаска

Нико није очекивао брзи напредак сиријских побуњеника, који су за само неколико дана заузели Алепо, прешли кроз Хомс и Хаму, и стигли до Дамаска. Први пут у 14 година сукоба, побуњеници су ушли у срце Сирије, заузевши симболичне локације попут „Тисхреен“ палате, резиденције сиријског председника. Асад је напустио земљу, а његова локација тренутно није позната.