Прочитај ми чланак

Клаус Шваб: „Сарадња за интелигентно доба“ бити тема следећег састанка у Давосу

0

Оснивач Светског економског форума (WЕF) Клаус Шваб најављује да ће тема годишњег састанка следец́е године у Давосу бити „Сарадња за интелигентно доба“.

Шваб је то објавио на блогу WЕF Агенда 24. септембра, где је такође изјавио: „Већ смо прешли праг у интелигентно доба.

„На нама је да одредимо да ли ће то довести до будућности веће једнакости, одрживости и сарадње – или ће продубити поделе које већ постоје.

Шваб може да изјави да смо сада у интелигентном добу, али о којој врсти интелигенције он заправо говори?

Као што ћемо видети, ово Интелигентно доба је више о заглупљивању човечанства и успону паметних технологија за масовни надзор и цензуру која ограничава наше могућности доношења одлука.

„Интелигентно доба такође мења начин на који живимо. Градови постају паметнији, са сензорима и вештачком интелигенцијом који управљају свиме, од протока саобраћаја до потрошње енергије. Ови паметни градови и паметне куће у њима нису само ефикаснији, већ су дизајнирани да буду одрживији, смањујући емисије угљеника и побољшавајући квалитет живота.” – Клаус Шваб, „Интелигентно доба: време за сарадњу“, септембар 2024

У свом последњем посту на блогу WЕF Агенда, Шваб наводи неколико примера како АИ и аутоматизација надмашују људске способности.

Неки примери које Шваб даје укључују:

У здравству, системи вођени вештачком интелигенцијом надмашују људе у корист пацијената
У пољопривреди, фармери користе вештачку интелигенцију да би оптимизовали приносе усева, док произвођачи користе интелигентне системе за побољшање ефикасности ланца снабдевања и смањење отпада

Финансије, једну од најконзервативнијих индустрија, преокренуће алгоритми вођени вештачком интелигенцијом који предвиђају кретања тржишта са све већом прецизношћу и брзином.
Опет, видимо да интелигентно доба влада вештачком интелигенцијом, док људска интелигенција пада.

„Интелигентно доба суштински мења начин на који комуницирамо – и једни са другима и са светом око нас“ -Клаус Шваб, „Интелигентно доба: време за сарадњу“, септембар 2024

Осим што градови постају паметнији са сензорима и вештачком интелигенцијом, Шваб каже да нас вештачка интелигенција зближава у виртуелним просторима и да заувек мења начин на који комуницирамо једни са другима.

На пример, „АИ подиже тренутну и глобалну комуникацију на виши ниво, омогућавајући превођење у реалном времену на више језика.“

Ово звучи лепо, али такође значи да људи не уче нове језике, већ једноставно користе АИ преводиоце који су из дана у дан све паметнији док ми људи постајемо глупљи.