• Почетна
  • ВИДЕО
  • КЛАСНИ СУКОБИ ШИРОМ ШПАНИЈЕ: Нереди у Мадриду и 46 градова (Видео)
Прочитај ми чланак

КЛАСНИ СУКОБИ ШИРОМ ШПАНИЈЕ: Нереди у Мадриду и 46 градова (Видео)

0

madridu-demonstracije-u-46-gradova-diljem-zemlje_5661_2016

У шпанском граду Бургос већ недељу дана трају протести становника против владиног трошења на скупе пројекте у време док се земља и даље налази у тешком економском стању. Но, протести су се нагло проширили из Бургоса широм земље, те је током јучерашњег дана дошло до демонстрација у 46 градова широм земље.

У Мадриду су избили сукоби са полицијом, те је притом ухапшено 14 особа. Чињеница да се протести овако брзо шире показује колико је незадовољство снажно широм Шпаније. Наиме, протест у Бургосу почео је пре недељу дана у градској четврти Гамонал – становници су се побунили против преуређења улице истичући како су такви трошкови неоправдани у оваквој економској ситуацији. Наиме, власти су планирале улицу претворити у булевар, док би се паркиралишна места пребацила у подземље. Пројекат је требало да кошта 8.000.000 евра, док се град Бургос налази у дугу од чак пола милијарде евра.

ВИДЕО: Немири у Мадриду, 2014/01/15.

Но, напад полиције на демонстранте у Бургосу прошле недеље – при чему је приведено преко 50 особа – свакако је допринео таласу подршке широм земље. Наизглед искључиво локални проблем брзо је подстакао протесте подршке у другим градовима, а протест у Мадриду је синоћ прерастао у немире у којима су се демонстранти сукобили с полицијом.

На улици Геноа у Мадриду демонстранти су напали полицију камењем, боцама и димним бомбама, док полиција узвраћа пендрецима. Протест се одржао у близини седишта владајуће Народне Странке (ПП). Након иницијалног сукоба кренула је полицијска потера за демонстрантима низ мање споредне улице – у даљем сукобу повређено је најмање пет припадника полиције, као и шест демонстраната. Полиција је за време сукоба привела 14 особа у Мадриду.

Детаљи попут изградње у Бургосу очигледно могу у овој ситуацији довести до ескалације беса против владајуће политичке номенклатуре широм земље. Шпанија и даље проводи жестоке мере штедње, те се налази под „будним оком“ Европске Уније која инсистира на овима мерама. До сада су знатни резови направљени у образовању, здравству и другим секторима. Шпанија је формално изашла из рецесије у трећем кварталу прошле године, но незапосленост је и даље на високих 25%. То ће без сумње бити још један „аргумент“ за водећу елиту која народима Европе намеће бруталне, анти-радничке и анти-социјалне, мере као „једини излаз из кризе“.

 
 (Адванце)