Прочитај ми чланак

Кинески угао: Европљани постају свесни да су жртве америчке стратегије

0

Сукоб у Украјини довео је Европу на раскршће и поједини Европљани су већ свесни тога да су постали жртве глобалне америчке стратегије, пише кинески лист „Глобал тајмс“.

Како се Европа приближава суровој зими са брзим растом цена енергената, високом инфлацијом и потенцијалном рецесијом, поједине земље Европске уније желе да уведу ограничења цена за сав гас који им се испоручује, а не само за мање количине које још увек стижу из Русије, пише аутор чланка.
Међутим, Немачка, највећи купац гаса у ЕУ, и Холандија скептичне су према ограничењима цена, плашећи се да то може повећати потражњу или отежати снабдевање гасом.

Притом, констатује аутор, недовољна понуда је главни проблем са којим се ЕУ суочава, а увођење ограничење цене неће помоћи да се смањи потражња, него ће само створити ризик од потпуног прекида испорука руског гаса.

Међутим, констатује аутор, у условима енергетске конфронтације са Русијом, Европска уније се надала да САД могу бити њен „спасилац“, али се испоставило да је течни природни гас из Америке много скупљи од руског гаса из гасовода.

Што је још горе, напомиње аутор, како се европска криза приближава, производни сектор ЕУ је на прагу значајних промена, а о том тренду сведочи и ситуација у европском аутомобилском сектору.

„С обзиром на нагло растуће цене енергената у Европи, сурова зима би могла да доведе поједине аутомобилске индустрије у опасност да неће бити у стању да одржи своје производне линије“, наводи лист, позивајући се на извештај под називом „Зима долази“ коју је припремила компанија која се бави анализом података у аутомобилској индустрији „СиП Глобал мобилити“.

Сходно томе, да би смањили трошкове енергије, поједини европски произвођачи аутомобила селе производне линије ван региона, а САД су једна од главних дестинација.

„Изгледа да неки Европљани постају свесни да су очигледно постали жртве глобалне стратегије САД. Европа је повезана са САД у безбедносним питањима и прати САД. Вашингтон има користи од те ситуације, али се Европа услед тога суочава са потешкоћама у промовисању регионалне интеграције. Европи постаје све теже да постане економска сила на нивоу САД“, примећују аутори чланка.

Због сукоба у Украјини Европа се нашла на распућу: она може или да задржи актуелни курс и да настави да следи САД или може да води заједничку и координисану политику како би спречила Вашингтон да извуче корист од њених губитака, закључује се у тексту.