Прочитај ми чланак

КИНЕСКИ „СТЕЛТ“ ЛОВАЦ Ј-20 конкурише америчком Ф-35

0

На међународном сајму авијације потписана су 402 уговора, укупне вредности четрдесет милијарди долара, а наручено је 187 разних авиона

Шестодневни Кинески међународни сајам авијације, како се званично назива ова манифестација, 11. по реду, одржан је почетком прошлог месеца у Џухају, граду у јужној провинцији Гуангдунг.

Овај сајам одржава се сваке две године и највећа је платформа за излагање модерних ваздухоплова, ваздухопловног наоружања и војне опреме у Aзијско-пацифичком региону. Овогодишњи сајам привукао је више од 700 излагача из 42 земље и региона света, међу којима је било 45 одсто страних излагача из Русије, СAД, Француске, Канаде, Холандије и других земаља. Потписана су 402 уговора, укупне вредности четрдесет милијарди долара, а наручено је 187 разних авиона.

Премијера Ј-20

Као један од организатора сајма, кинеско ратно ваздухопловство изложило је укупно 110 примерака летелица, наоружања и остале војне опреме, међу којима су били 18 типова авиона, најновије ракете и радари, војна возила и други производи наменске индустрије.

Међу експонатима је свакако најзапаженији био ловац Ј-20 из нове генерације кинеских авиона, опремљен најнапреднијом „стелт“ технологијом. Овај ловац такође је опремљен са шест најнапреднијих кинеских ракета. Према најавама које су се чуле на сајму, ловац Ј-20 постаће део кинеских ваздухопловних снага следеће године.

Према извештајима страних медија, способност удара кинеског ратног ваздухопловства са великих раздаљина повећана је захваљујући управо ловцу Ј-20 који је, како се наводи, снажан ривал америчких авиона Ф22 и Ф35.

Изложено и наоружање копнених снага

За разлику од претходних сајмова, у Џухају је ове године први пут изложено наоружање и опрема копнених јединица. Посетиоци су видели модерне кинеске тенкове, артиљеријска оруђа и оклопна возила. Производи кинеске наменске индустрије привукли су велику пажњу посетилаца.

Кинески произвођачи наоружања и војне опреме приказали су оклопне тенкове, јуришна возила и још десетак типова возила, са циљем да из више углова прикажу добар квалитет кинеског наоружања и војне опреме.

Стручњаци су оценили да је излагање тенкова серије ВТ, као што су ВТ-2, ВТ-5 и ВТ-4, односно најнапреднијих домаћих тенкова и артиљеријских система на чијем је челу самоходна хаубица калибра 155 милиметара, показало зрелу способност Кине у проучавању и производњи опреме за копнене јединице.

ТЕКСТ ИЗ СПЕЦИЈAЛНОГ ДОДAТКA КИНA ДAНAС КОЈИ ДОБИЈAТЕ УЗ НAЈНОВИЈИ НЕДЕЉНИК КОЈИ ЈЕ НA КИОСЦИМA ОД 1. ДЕЦЕМБРA.