Прочитај ми чланак

Кинески истраживачи откривају нове коронавирусе код шишмиша сличне КОВИДУ-19

0

Vijest dolazi usred povećane pozornosti zbog porijekla zarazne bolesti, koja je prema Sveučilištu John Hopkins ubila 3,7 milijuna ljudi širom svijeta. U početku su znanstvenici odbacili optužbe da je SARS-CoV-2 umjetni virus, kao teoriju zavjere.

Iako međunarodna zajednica tek treba prevladati u borbi protiv COVIDA-19, kineski znanstvenici kažu da su otkrili novu seriju koronavirusa sličnu zaraznoj bolesti, koja hara svijetom.

Prema njihovoj studiji, istraživači su prikupili uzorke urina, fekalija i sluzi od malih šišmiša koji su živjeli u šumama provincije Yunnan, između svibnja 2019. i ožujka 2020. Sastavili su 24 nova genoma koronavirusa, uključujući “četiri SARS-CoV-2-slična” bolesti. Znanstvenici pišu da je jedan soj virusa otkriven u vrsti šišmiša Rhinolophuspusillus imao zapanjujuću sličnost sa SARS-CoV-2, iako su postojale razlike u proteinima klasova, koji se koriste za vezivanje na stanice koje zaraze.

Istraživači napominju kako njihovo otkriće pokazuje kako virusi povezani s COVIDOM-19 i dalje cirkuliraju u populacijama šišmiša, a u nekim regijama “mogu se pojaviti na relativno visokoj učestalosti”.

PODRIJEKLO VIRUSA

Vijest dolazi usred povećane pozornosti zbog podrijetla zarazne bolesti koja je do sada zarazila 175 milijuna i ubila 3,7 milijuna (broj pružilo Sveučilište Johns Hopkins). Na početku pandemije znanstvenici su rekli da virus potječe od šišmiša, preskočio je na životinju posrednicu (najvjerojatnije na pangolin), a zatim i na ljude.

Kako je pandemija zahvatila sve više i više zemalja, počeli su se pojavljivati navodi da je izbijanje počelo usljed curenja u laboratoriju u Wuhanu, gdje su zabilježeni prvi poznati slučajevi COVIDA-19. Te je tvrdnje podržalo nekoliko visokih američkih političara, bivši državni tajnik Mike Pompeo i bivši predsjednik Donald Trump, koji su Peking optužili za zataškavanje i zatražili međunarodnu istragu.

Kineski su dužnosnici sa svoje strane tvrdili da nulti pacijent COVID-19 dolazi iz Sjedinjenih Država, tvrdeći da je virus možda podrijetlom iz američke vojne baze u Marylandu koja je domaćin nacionalnog programa biološke obrane.

Većina znanstvenika odbacila je navode o curenju iz kineskog laboratorija kao divlje teorije zavjere i dezinformacije. Svjetska zdravstvena organizacija također je odbacila optužbe, rekavši u izvješću, napisanom s kineskim znanstvenicima, da je “krajnje nevjerojatno” da je COVID-19 stvoren od strane čovjeka.

Krajem svibnja The Wall Street Journal je, pozivajući se na ranije neotkrivene dokumente američkih obavještajnih službi, napisao da su tri zaposlenika Instituta za virusologiju Wuhan zatražila medicinsku pomoć zbog bolesti slične COVIDU-19, tri tjedna prije nego što su kineske vlasti izvijestile o prvom slučaju COVID. Otada su se promijenila stajališta prema scenariju curenja iz laboratorija, a nekoliko je dužnosnika izrazilo žaljenje što međunarodna zajednica nije obraćala pažnju na ovu hipotezu.

Istog mjeseca, administracija Bidena najavila je novu istragu podrijetla COVIDA-19. Taj je potez izazvao prijekor iz Pekinga, koji je Washington optužio za “političku manipulaciju” i rekao da Bijelu kuću “ne zanimaju činjenice i istina, niti je zanima ozbiljno znanstveno traženje podrijetla”.