Прочитај ми чланак

КИНА започела експеримент са КОМАРЦИМА КОЈИ ВАКЦИНИШУ популацију без пристанка

0

Како са поносом преносе кинески пропагандни медији научници у Кини започели су експерименте са употребом комараца који би могли да шире вакцине попут вируса, без употребе ињекција или пристанка.

Истраживачи су већ спровели испитивања ове технике на животињама и планирају да ускоро пусте генетски модификоване комарце у дивљину.

Фото: Принтскрин/Јутјуб

Међутим, могућности излагања људи су очигледне и злослутне.

Државна пропагандна кућа Комунистичке партије Кине The South China Morning Post (SCMP) прославила је развој догађаја у среду.

У свом извештају, СЦМП цитира рад Кинеске академије наука који детаљно описује план слања генетски модификованих комараца у дивљину како би се вакцине шириле међу животињама.

Научници објашњавају да би њихови комарци ујели животиње како би покренули „снажан, дуготрајан имуни одговор“.

Аутори рада су рекли да су њихова испитивања била успешна у томе да су животиње отпорније на вирусне инфекције, пре свега на вирус Зика.

Вирус Зика је био велика вирусна паника касних 2010-их пре него што се из Вухана, у Кини, крајем деценије појавио одређени други организам.

Зика шири првенствено комарац Аедес аегипти , штеточина широког спектра која се размножава у мочварама широм света, укључујући Сједињене Државе.

Зика криза била је посебно акутна у Бразилу, где су се труднице плашиле да би ујед комарца могао да доведе до урођених мана или побачаја због вируса.

Неколико предлога датих у протеклој деценији за борбу против Зике укључивало је генетску модификацију комараца , обично са циљем да се они кастрирају и проузрокују колапс популације.

Кинески истраживачи су у суштини комбиновали Зика са другим вирусом званим Цхаоианг или ЦИВ, који успева код комараца, али не и код већих животиња.

Он производи безопасни хибридни вирус који превари имуни систем животиња да помисле да су заражене Зиком.

Животиње би тада развиле имунитет на Зика и сродне вирусе, а да никада нису претрпеле инфекцију.

Према документу који је цитирао СЦМП, тим Кинеске академије наука хранио је комарце крвљу са инертним хибридом CIV-Zika.

Комарци су затим остављени да уједу лабораторијске мишеве, преносећи им вирус кроз пљувачку.

Мишеви су наводно развили корисна антитела која су трајала више од пет месеци, омогућавајући им да преживе нормално фаталне дозе Зика вируса које је убризгао истраживачки тим.

Такође, мишеви нису пренели Зику назад „чистим“ комарцима који су их угризли након што су били заражени.

„Сваког миша је ујело до три пута 30 различитих комараца, да би се симулирали природни услови“, приметио је СЦМП .

Ова изложеност је отприлике еквивалентна искуству човека који игра тенис на Флориди пола сата једног летњег поподнева.

Међутим, рекли су да би такође могли да користе технику за „контролу зоонотских болести које инфицирају домаће животиње и људе“.

Импликација је да би се дистрибуција вакцине заснована на комарцима користила на животињама у дивљини, спречавајући их да развију вирусе који би се могли пренети на људе.

Један од великих разлога због којих се Пекинг борио да своје најугроженије популације прихвати да прихвате вакцинацију против КОВИД-а 19 је тај што су због низа скандала у фармацеутској индустрији били дубоко сумњичави према кинеској медицинској индустрији.

Увођењем вакцина на бази комараца у људску популацију, комунистички режим би могао да заобиђе забринутост јавности о медицинским компанијама ширећи вакцину као вирус, без пристанка људи.

Идеја о коришћењу комараца као малих летећих вакцинатора није нова.

Године 2010. група јапанских истраживача генетски је модификовала комарце који су могли да убризгају вакцине људима кроз ситне капи пљувачке.

Пројекат се фокусирао на коришћење расе маларијских комараца за вакцинацију против паразитске болести зване лишманијаза коју обично шире пешчане мушице.

Као и са новим кинеским експериментом који је описао South China Morning Post, јапански тим је десетинама пута послао облаке комараца кућних љубимаца да уједу лабораторијске мишеве.

Научници су изјавили да су задовољни стопом преношења вакцине.

Истраживачи широм света прогласили су експеримент „фасцинантним доказом концепта“.

Многи су говорили о идеји да се користе комарци за вакцинацију дивљих животиња, али су одустали од употребе „летећих шприцева“ на људима.

У септембру 2022. године, Универзитет Вашингтона у Сијетлу спровео је клиничко испитивање које је укључивало коришћење генетски модификованих комараца за убризгавање живих маларијских паразита у људску кожу.

Паразити су такође генетски модификовани да се испитаници не разболе.

Као и код кинеског експеримента, циљ је био да се испровоцирају тела испитаника да развију имуни одговор.

Експеримент у Сијетлу није укључивао пуштање комараца у дивљину.

Уместо тога, субјектима је наложено да ставе руке преко кутије испуњене стотинама комараца и прекривене фином мрежом.

Комарци су радосно гризли људску кожу притиснуту на мрежицу, испоручујући модификоване паразите, узрокујући доста отока и пликова.

Један од испитаника је рекао да је кутија за комарце „буквално кинеска посуда за храну за понети“.

„Користимо комарце као да су 1.000 малих летећих шприцева“, рекао је др Шон Марфи са Универзитета у Вашингтону, оживљавајући несрећну метафору из јапанског експеримента 2010. године.

Испитивање у Сијетлу није спроведено са циљем да се вакцине дистрибуирају међу популацијом комараца.

Уместо тога, комарци су коришћени као исплативије средство за ињекције, јер је маларичним паразитима било тешко давати игле.

Резултати нису били баш велики успех, јер су само неки од учесника добили заштиту од маларије и то је трајало само неколико месеци.

Међутим, истраживачи су и даље славили експеримент као “обећавајући” први корак ка коришћењу генетски модификованих паразита за испоруку вакцина.