Прочитај ми чланак

КИНА – СВЕТСКА СИЛА БР 1 Решили проблем квантне криптографије и могу освојити свет

0

Крајем септембра (рујна) се у Кини успешно спровео тест од историјске важности. Тим криптографа и физичара с Кинеске академије науке и уметности је послао полусатну видео поруку својим колегама у Бечу користећи квантно шифрирање, пионирску технологију која онемогућава хакирање или прислушкивање комуникација.

”Ова иновација је радикална промена у смислу сигурности”, пише часопис Неwсwеек.

Иако се истраживања ове врсте технологије проводе у различитим институцијама западног света, као што су, примерице, Калифорнијски универзитет (свеучилиште), које подржава Гугл, потом Техничко свеучилиште у Делфту у Холандији, уз подршку Европске уније, Кинези су ти који су остварили највећи напредак.

Aлат отвара нове хоризонте сигурности кибернетичког простора, до сада непознате Кини. Овом врстом кодирања се остварује сан о савршено сигурној комуникацији која би могла ослободити свет од проблема попут интернетских превара или крађе идентитета, као и напада хакера и електронске шпијунаже. С друге стране, ова технологија такође може омогућити да терористи и криминалци комуницирају без страха да их се открије и да владе скривају тајне без да ико може доћи до њих.

У свету овакве енкрипције, сва људска електронска комуникација би могла постати посве приватна, што би имало незамисливе последице на разини кибернетичке сигурности.

Aко Кина постане једини пружатељ услуга квантног шифрирања, имала би неограничену моћ над информацијама, а чини се да управо то кинеска влада настоји и постићи.

“Најближи нераскидивим шифрама”

Позив између Пекинга и Беча је обављен путем конвенционалне интернетске везе Скајпа. Међутим, револуционаран је био шифрирани код позива, изузетно сигуран јер је генерисан у квантном уређају постављеном на кинеском сателиту.

”Квантна криптографија је готово немогућа за декодирати”, рекао је за Њузвик Aртур Екерт, професор на Универзитету (Свеучилишту) у Оксфорду и изумитељ модела на којем су Кинези утемељили свој систем.

“За разлику од математичких система, квантна криптографија се темељи на законима физике који се не могу сломити“, рекао је професор Екерт.

Како функционише квантно шифрирање?

Екертова енкрипцијска метода се темељи на изванредном деловању познатом као квантни заплет (за читаоце са познавањем енглеског језика), што још није у потпуности објашњена науци. Чак је и Aлберт Ајштајн након откривања то описао као “сабласну акцију на даљину”.

Под овим учинком, две светлосне честице, познате као фотони, тачно копирају међусобно понашање, чак и када су раздвојене великим удаљеностима. Током исторјаског разговора између Пекинга и Беча, научници су уз помоћ квантног заплета успели створити тајни код који се састоји од низа битова информација које су се истовремено појавиле у различитим деловима Земље.

Квантни сигнал широм света

Кина је на остварење овог сна потрошила милијарде долара, иако је стварни трошак пројекта за стварање инфраструктуре која омогућава пријенос квантних кодова диљем Земље непознат. Кина има базне станице, сателите и тисуће (хиљаде) километара оптичких кабела за пријенос квантних сигнала.

Према извору сигурности којег је цитирао Њузвик, барем 600 виших кинеских министара (од централне до провинцијских власти) и војних официра за поверљиве комуникације тренутно користе квантне кодове.

Као што је у августу (коловозу) писао часопис Наука и технологија водитељ кинеског квантног пројекта, физичар Пан Џиан Веј, рекао је да ће за пет година Кина лансирати нови сателит који ће кружити око Земље на висини од 20 000 километара и покривати подручје много веће од површине планете.

Осим тога, кинеска свемирска станица, чија је примена планирана за 2022. годину, имаће носивост која ће омогућити кинеским научницима експерименте с квантним комуникацијама. Крајњи је циљ стварање геостационарног сателитског система који може покрити целу површину света.