Прочитај ми чланак

Кина спремна за рат због дешавања у тајванском мореузу?!

0

Кинеска војска је оштро реаговала на недавни пролазак ратних бродова Сједињених Америчких Држава и Канаде кроз Тајвански мореуз, оптужујући ове земље за дестабилизацију региона. Портпарол Народноослободилачке армије Кине, Ли Си, изјавио је да су акције САД и Канаде нарушиле мир и стабилност у стратешки важном подручју.

Ли је истакао да ће Кина остати у сталној приправности како би заштитила свој национални суверенитет и безбедност, као и да је посвећена очувању регионалног мира, преноси Кинески међународни радио.

Инцидент се догодио у недељу када су амерички разарач „Хигинс“ и канадска фрегата „Ванкувер“ прошли кроз Тајвански мореуз, изазвавши снажну реакцију кинеских власти.

Тајвански мореуз је дуго био подручје геополитичких тензија, с обзиром на то да Кина сматра Тајван делом своје територије, док су САД и њихови савезници изразили подршку слободној пловидби кроз ове међународне воде, сматрајући да ниједна земља не сме ометати слободан пролазак бродова.

Кина, међутим, овај пролазак види као провокацију и мешање страних сила у унутрашња питања Кине.

Морнаричке и ваздушне снаге Народноослободилачке армије Кине помно су пратиле кретање америчких и канадских бродова током њиховог проласка кроз мореуз, пратећи сваки њихов корак и реаговале су на начин који је, према кинеским властима, био у складу са важећим законима и прописима.

Овај потез кинеске војске наглашава озбиљност којом Пекинг приступа било каквом присуству страних војних снага у близини Тајвана, које сматра директном претњом својој безбедности.

Пролазак америчких и канадских бродова долази у тренутку све веће напетости између Кине и Запада, посебно у вези с Тајваном. Док Кина инсистира на свом суверенитету над острвом, Тајван функционише као самостална држава са сопственом владом и демократијом.

У последњим месецима, растући војни притисак Кине на Тајван изазвао је забринутост међународне заједнице, а многе западне земље, укључујући САД, изразиле су подршку Тајвану кроз различите облике сарадње, укључујући војне вежбе и снабдевање оружјем.

Упркос овим тензијама, САД и њихови савезници редовно шаљу ратне бродове кроз Тајвански мореуз како би демонстрирали своју посвећеност принципима слободне пловидбе и оспорили кинеске територијалне претензије на овај морски пролаз.

Пролазак америчког и канадског брода стога није изоловани инцидент, већ део ширег стратешког надметања између Кине и Запада за утицај у азијско-пацифичком региону.

С друге стране, Кина је одлучна да појача своје војно присуство у Тајванском мореузу и око њега, јер сматра да је од виталног значаја за њену безбедност да спречи било какве покушаје Тајвана да формално прогласи независност или да стране силе, попут САД, додатно ојачају војно присуство у том подручју.

Због тога Кина редовно организује војне вежбе у близини Тајвана, укључујући симулације блокада и инвазија, што додатно појачава тензије.

Портпарол Ли Си је у својој изјави истакао да ће Народноослободилачка армија Кине остати „у сталној приправности“ како би одговорила на сваку претњу суверенитету и безбедности Кине, те да ће кинеске снаге бити спремне да предузму све потребне мере у циљу очувања регионалног мира и стабилности.

Овај став показује одлучност Пекинга да се супротстави сваком страном војном присуству у близини Тајвана и шаље јасну поруку да ће кинеска војска и даље реаговати на сваки будући покушај проласка страних бродова кроз мореуз.

Овај догађај додатно осветљава крхке односе између Кине и Запада, у тренутку када се глобалне силе суочавају с бројним изазовима, укључујући сукобе у Украјини и растуће тензије у Источној Азији.

Док се америчка политика према Тајвану ослања на акт о односима с Тајваном, који укључује војну подршку острву без формалног признања независности, Кина је јасно ставила до знања да неће толерисати било какве потезе који би довели у питање њен суверенитет над Тајваном.

Како се ситуација буде развијала, остаје да се види да ли ће овакви инциденти постати чешћи и како ће утицати на даље односе између Кине и Запада.

За сада, међутим, пролазак америчких и канадских бродова кроз Тајвански мореуз представља још један подсетник на сложену динамику у овом региону, где сваки потез страних сила може имати озбиљне последице по глобалну стабилност.