• Почетна
  • ВИДЕО
  • Кина отворила врата тајне војне базе за новинаре (ВИДЕО)
Прочитај ми чланак

Кина отворила врата тајне војне базе за новинаре (ВИДЕО)

0

A soldier from Air Defence Brigade, 47th Combined Corps, PLA takes pictures during display organized for media by Chinese government in Lintong
(РТ)
Кинеска војска је дала приказ своје војне снаге новинарима у понедељак како би помогла у растеривању страха у земљи и пружила осећај отворености преко кинеске стратегије дан пре посете јапанског заменика министра спољних послова.

 Кина приказује њено наоружање, укључујући и против-авионске топове који датирају из 1960.године. Војници су такође разговарали са новинарима о томе зашто су се придружили војсци.
 
Војни командант Ксифенг Чен, који је задужен за базе у централно-источном Линтонгу, имао је задатак да разговара са представницима штампе. „Кинески народ и Народноослободилачка армијасу љубавни мир“, рекао је новинару Ројтерса, док се руковали.

База је од кључног значаја, јер је део једне од седам територија које обухватају западни регион Синђанг, на граници Пакистана и Централне Азије. То је прва база изван Пекинга која је отворена за новинаре.

 
Командант је описао друго оружје које није било доступно за преглед, укључујући и одред HQ-7Bкратког домета против-авионске ракете.
Државни фондови се каналишу у Народноослободилачку армију чији ће фонд порасти са 10,7 одсто на 740,6 милијарди јуана (120 милијарди долара) у овој години. Међутим, аналитичари кажу да овај број није одраз правог расхода владе.
Док користе прилику да информишу новинаре на обим војних капацитета Кине и да се прогласи посвећеност повећању транспарентности, командир је потврдио постојање тензија са дргуим азијским земљама. „Кина има неколико територијалнох спорова са суседима, али влада и војска су прилично уздржани у раду са њима“, рекао је он.
 
A soldier from Air Defence Brigade, 47th Combined Corps, PLA poses for picture during display organized by Chinese government in Lintong
У уторак, јапански заменик министра спољних послова, Акитака Саики, треба да стигне на кинеску обалу. Он се нада да ће се решити текући спорови који окружују ланац острва у мору на истоку Кине, као и о заустављањутуче око два архипелага у Јужном кинеском мору.

Недавно реизабран јапански премијер Шинзо Абе позвао је на састанак лидере двеју земаља прошлог петка. Кина настоји да териоторијално претендује у регину и да буде међународно призната.
 
Кина није била вољна да разговара о територијалним питањима.
„Можемо да разговарамо о тим стварима у Пекингу“, рекао је новинарима званични потпарол кинеске војске, Генг Иансхенг, на питање о тензијама са Јапаном због групе спорних острва у Источном кинеском мору.
 
„Ова посета показује колико смо отворени… али ова отвореност је постепени процес“, рекао је Генг и додао: „Ми ћемо наставити са овим и отвараћемо све више база за посете“.
Кинеско Министарство иностраних послова изјавило је у петак у изјави за Ројтерс да је Јапану у интересу „ да престане користити празне пароле о такозваном дијалогу како би се занемариле несугласице“.  Кина жели да Јапан призна постојање формалног територијалног неслагања, што Токио одбацује уз образложење да би признавање Кине поткопало  његове тврдње.