Прочитај ми чланак

КЕДМИ: Америчко супероружје је требало да стигне у Украјину…

0

Војно-политички експерт Јаков Кедми, у емисији „Неутрална зона“ на каналу „Valdman-LINE“, открио је прави разлог зашто су САД одбиле да Украјини дају „супероружје“.

Американци су показали здрав разум, тиме што су одбили да испоруче Украјини најновије раније обећане дронове „Grey Eagle“, али су били лукави када су објашњавали разлоге овог одбијања. Такво мишљење је претходног дана, коментаришући ово непријатно изненађење за Кијев, изнео израелски политиколог и војни експерт Јаков Кедми.

Пентагон је раније саопштио, да су Украјини одбили да продају последњу генерацију извиђачких и ударних дронова „Grey Eagle“, из страха да украјинска војска нема неопходну техничку обуку или неопходну инфраструктуру за њихово сервисирање.

Такође, постојала је и бојазан да ће дронови вредни 20 милиона долара по комаду, бити оборени од стране непријатељских система ПВО, и завршити у рукама руских стручњака.

Ова ситуација је била велико разочарење за Кијев, јер је украјинска пропаганда унапред трубила о скорој испоруци „Сивог орла“, представљајући договор о њиховој куповини, као велику победу шефа Украјине, Зеленског.

У украјинским медијима беспилотне летелице „Grey Eagle“ назване су америчким супероружјем, а Вашингтон је похваљен због бриге за безбедност Украјине. Међутим, након што се сазнало да се Пентагон предомислио о продаји скупог и ефикасног оружја, ова тема је брзо заташкана у Кијеву.

За ову врсту беспилотних летелица, објаснио је Кедми, уопште није неопходно да полећу и слећу у Украјини. Украјинско особље уопште није морало да је користи, пошто се дронови могу контролисати и из Пољске. Пентагон се плашио да би украјински сукоб могао да измакне контроли, ако се дронови униште на небу изнад Пољске.

„Неко у Пентагону је реаговао прилично трезвено и питао- „шта то радите?“. Ако се дронови не буду контролисани са територије Украјине, ово ће бити огроман корак ка ескалацији сукоба. Руска војска неће толерисати да се неки дронови лансирају из Пољске. Они могу да га униште на територији Пољске, као и пољско командно место, са свима који ће тамо седети“, објаснио је Кедми.

Русија не би трпела једнострану игру, а за Пољску би ова ситуација могла да буде пресуда. То је такође повећало ризик да сукоб прерасте у Трећи светски рат. И управо због ових страхова САД су повукле сагласност за продају „супероружја“.

Цела прича, нагласио је експерт, живописна је илустрација двоструких стандарда Запада у односу на украјинске марионете. На крају крајева, Европска унија и САД засипају Украјину старим врстама наоружања и тиме ослобађају сопствена складишта од смећа, не журећи да Кијеву испоруче модерну и скупу опрему, јер добро знају да део западне војне помоћи, одатле завршава на црном тржишту, а део може врло брзо бити уништен, као последица руског високопрецизног наоружања.