Прочитај ми чланак

Капитол јача обезбеђење због група које верују да се Трамп враћа на власт

0

Полиција америчког Капитола појачава обезбеђење здања Конгреса у Вашингтону због обавештајних података да ће се милитантне групе окупити сутра у Вашингтону поводом раширених спекулација да ће Доналд Трамп 4. марта, на дан када су изворно одржаване инаугурације председника САД, покушати да се врати на власт.

Полиција Капитола саопштила је да има обавештајне податке како постоји могућност да „идентификована милитантна група спрема заверу за упад у Капитол 4. марта“, пренео је Ројтерс.

„Схватили смо те обавештајне податке озбиљно, али због њихове осетљивости, не можемо да изнесемо више детаља“, саопштено је из полиције Капитола.

Како се наводи у саопштењу, унапређено је обезбеђење Конгреса и физичким препрекама и људством, а полиција „сарађује са локалним, државним и федералним партнерима како би спречила било какву претњу“.

Раније је Тимоти Блоџет, шеф обезбеђења Представничког дома, издао безбедносно упозорење у ком се наводи да, заједно са полицијом Капитола, појачано надзире могућност протеста или демонстрација у вези са оним што поједини називају „правим даном инаугурације“, објавио је Си-Би-Ес њуз.

„Значај овог датума опао је од нереда који су се догодили у Вашингтону 6. јануара. У овом тренутку, немамо индикације да би групе могле да допутују у Вашингтон како би протестовале или починиле насиље“, саопштио је Блоџет.

Међутим, као мера предострожности и како би се подигла безбедност чланова Конгреса, биће појачано присуство полиције на Капитолу.

„Свесни смо забрињавајућих информација и обавештајних података у вези са 4. мартом и радимо на томе заједно са свим безбедносним структурама. На основу обавештајних података које имамо, предузели смо кораке да подигнемо безбедност у току више дана, међу којима је и 4. март“, саопштио је шеф обезбеђења Представничког дома.
Како је додао, Национална гарда ће такође остати на својим позицијама у Вашингтону и на Капитолу, како би помогла у спречавању евентуалних инцидената.

Иначе, амерички председници некада су инаугурисани 4. марта, а последњи је тог датума председничку дужност преузео Френклин Делано Рузвелт 1933. године. Како би се смањио размак између председничких избора који се увек одржавају у новембру и инаугурације, 1933. године усвојен је 20. амандман на устав САД којим је инаугурација померена на 20. јануар.

Спекулације о 4. марту као „правом датуму инаугурације“ америчког председника рашириле су се одмах после инаугурације Џоа Бајдена за америчког председника, пише Ју-Ес Тудеј.

Како наводи амерички лист, присталице покрета „Канон“, када је било јасно да се неће догодити масовна хапшења демократа због наводне изборне преваре, како су прогнозирали, почели су да шире те спекулације.

Према наводима присталица покрета „Канон“, Доналд Трамп ће поново постати председник 4. марта, на дан историјске инаугурације. Једна од варијанти те теорије говори и да је последњи прави амерички председник био Јулисиз Грант, који је на власт дошао 1869. године, а да су сви остали били председници „корпорације САД“, која је проглашена тајним законом из 1871. године.
Та варијанта ослања се на теорију о „сувереним грађанима“, која наводи да је федерална влада САД нелегитимна, те да највиши ниво власти треба да буде шериф у округу, а да грађани не треба да плаћају федерални порез.

Присталице „Канона“, према наводима америчког листа, тврде да је Трамп изабран за председника као кандидат војних генерала, да би се супротставио, између осталог, „сатанистима“, „дубокој држави“, „педофилским круговима“…

Међутим, како наводи амерички лист, спекулације о 4. марту почеле су лагано да бледе, и у њих више не верују ни све присталице покрета „Канон“, већ су подељене око њих.