Прочитај ми чланак

Како је Пентагон инфилтрирао биолошке лабораторије у Украјину

0

Након што је руско Министарство одбране објавило информацију о биолошким лабораторијама у источној Украјини, међу којима има и оних које је финансирао и син председника САД Хантер Бајден, агенција „Спутњик интернешнл“ објавила је читаву схему повезаности тих лабораторија са Пентагоном.

Према сазнањима агенције, те биолошке лабораторије финансира Агенција за смањење одбрамбених претњи америчког Министарства одбране (DTRA). Реч је о програму за заједничку биолошку сарадњу (CBEP) вредном 2,1 милијарди долара који се реализује у бившем Совјетском Савезу, на Блиском истоку, у југоисточној Азији и Африци.


Извођачи војног програма DTRA су компаније које не подносе извештаје директно Конгресу и могу да заобиђу закон због одсуства директног надзора. Запошљавају цивилно особље које има дипломатски имунитет, иако нису дипломате. Стога приватне компаније могу да раде у име Владе САД под дипломатским покрићем без директне контроле од стране земље домаћина. Тој пракси често прибегава Централна обавештајна агенција (ЦИА) са тајним агентима.

Тајни рад на смртоносним вирусима

Америчка војска у тим лабораторијама производи смртоносне вирусе, бактерије и токсине кршећи Конвенцију УН о забрани производње биолошког оружја. Војни научници тајно тестирају вештачке вирусе, а биолошке лабораторије тог типа налазе се у чак 25 земаља света, укључујући и Украјину.

У Украјини послују три компаније – Metabiota Inc., Southern Research Institute и Black&Veatch. Осим Пентагона, оне управљају савезним биолошким истраживачким пројектима за ЦИА и друге владине институције. Кључне позиције у компанијама заузимају бивши, а у појединим случајевима и садашњи високи војни званичници и обавештајци.

Према различитим подацима, Агенција за смањење одбрамбених претњи Пентагона финансира око 15 биолошких лабораторија у Украјини. Прикупљени су подаци о њих 10:

Тернопољски регионални лабораторијски центар
Херсонска дијагностичка лабораторија
Институт за ветеринарску медицину Националне академије аграрних наука Украјине
Дијагностичка лабораторија у Виници
Закарпатска дијагностичка лабораторија
Дњепропетровска дијагностичка лабораторија
Дњепропетровска државна регионална лабораторија ветеринарске медицине
Лавовска државна регионална лабораторија ветеринарске медицине
Лавовска дијагностичка лабораторија

Према споразуму између америчког Министарства одбране и украјинског Министарства здравља из 2005. године, украјинској Влади забрањено је да открива „осетљиве“ информације о америчком програму и Украјина је дужна да предаје Пентагону опасне патогене за биолошка истраживања. Штавише, америчка војска је добила приступ државним тајнама Украјине које су повезане са пројектима који су реализовани.

Још раније је у земљи отворен „Научно-технолошки центар у Украјини“ (НТЦУ) који већином финансира америчка Влада, а њени службеници имају дипломатски статус. У последњих 20 година, центар је уложио 285 милиона долара у финансирање и управљање са 1.850 пројеката у целом свету. Послује се према програму за спречавање ширења оружја за масовно уништавање који је покренут 1991. године.

Године 2013. један од извођача DTRA у Украјини постала је компанија Raytheon Technical Services Company LLC. Вредност уговора износила је 43,9 милиона долара. Према подацима Федералног портала за јавне набавке, до августа 2017. године америчка компанија је успела да пружи научне и техничке услуге у вредности од 42,4 милиона долара. „Научно-технолошки центар у Украјини“ 2016. године потписао је петогодишњи уговор са DTRA за пружање научних и техничких услуга у вредности од 10 милиона долара. Чиме се сада бави НТЦУ – није познато. На сајту пројекта последње информације датирају с краја деведесетих година прошлог века.

Забрињавајуће подударности

Подударност активности Пентагона у Украјини са избијањем заразних болести је сумњива због тога што се компаније, које раде по уговору са структурама Министарства одбране САД у Украјини, одавно баве истраживањима инфекција ради употребе у војне сврхе. Тако Southern Research Institute има пројекат о колери, као и о вирусима грипа и Зика који представљају патогене од војног значаја за Пентагон.

Заједно са Southern Research Institute, лабораторијама у Украјини управљају компаније Black&Veatch и Metabiota.

Компанија Black&Veatch је потписала два петогодишња уговора са DTRA у вредности од 198,7 милиона долара за изградњу и управљање биолошким лабораторијама у Украјини, Немачкој, Азербејџану, Камеруну, Тајланду, Етиопији, Вијетнаму и Јерменији.

На сајту Федералних набавки наводи се да компанија Black&Veatch према Агенцији за смањење безбедносних претњи има обавезе у оквиру „Биолошког програма заједничког учешћа“ само за Украјину у вредности од 140 милиона долара од 2013. године. Посао вредан 77 милиона долара још није завршен.

Фирма Metabiota која је специјализована за откривање, праћење и анализу потенцијалних епидемија 2014. године потписала је федерални уговор у вредности од 18,4 милиона долара као подизвођач компаније Black&Veatch у Грузији и Украјини. Према огласу за посао који је објавила компанија Black&Veatch, две компаније деле канцеларију у Кијеву.

Southern Research Institute

Southern Research Institute је главни подизвођач у Украјини од 2008. године. Та компанија је раније била главни подизвођач Пентагона и то за програм биолошког наоружања. Southern Research Institute 2001. године постао је подизвођач Пентагона за истраживање антракса. Извођач је била компанија Advanced Biosystems чији је председник у то време био Кен Алибек – бивши совјетски микробиолог и стручњак за биолошко оружје из Казахстана који је отишао у Америку 1992. године.

Southern Research Institute је лобирао за истраживања у Конгресу и Стејт департменту САД за америчку обавештајну службу. Та активност се поклопила са појавом биолошких лабораторија у Украјини и другим земљама бившег Совјетског Савеза.

За десет година, од 2006. до 2016. године, Southern Research Institute платио је 1,28 милиона долара за лобирање у Сенату, Представничком дому, Стејт департменту и Министарству одбране САД.

Black & Veatch

Black & Veatch је највећа инжењерска фирма у Канзас Ситију, где је и основана 1915. године. Тренутно има седишта у Оверланд Парку у Канзасу. Сфере за које је фирма специјализована су рударство, центри за обраду података, паметни градови, банкарска и финансијска тржишта. Black&Veatch је 2020. године била седма по величини компанија у САД, а исте године нашла се на 123. месту међу највећим америчким приватним компанијама према рангу „Форбса“ са приходом од 3,7 милијарди долара.

Black&Veatch има преко 100 канцеларија широм света и реализовала је пројекте у више од 100 земаља на шест континената. Од њеног оснивања делатност фирме је нераскидиво повезана са војском и обавештајним службама САД.

Metabiota Inc.

Компанија о којој се најмање зна, а разлог може бити то што је блиска породици америчког председника. Основана 2008. године, компанија Metabiota спроводи студије и процењује претње инфективних болести за владу, осигуравајуће куће и сточаре у циљу дигитализације микробних података у целом свети и активност спречавања ширења болести.

У првој фази компанију је финансирала фирма Rosemont Seneca Technology Partners (RSTP) – огранак Rosemont Capital, инвестиционог фонда који су основали Хантер Бајден, син америчког председника Џозефа Бајдена, и посинак Џона Керија 2009. године у којој је Бајден био извршни директор. Међу компанијама које се наводе у архивским верзијама портфеља је и Metabiota.

Финансијски извештаји показују да је RSTP предводио први круг финансирања компаније које је износило 30 милиона долара. Од 2014. године Metabiota је партнер компаније EcoHealth Alliance у оквиру пројекта „Predict“ америчке Агенције за међународни развој (USAID) чији је циљ „предвиђање и спречавање глобалних претњи од избијања нових болести“.

У оквиру тих напора, истраживачи из Metabiota, EcoHealth Alliance и Института за вирусологију из Вухана заједно су спровели истраживање инфективних болести слепих мишева у Кини. Истраживачи из EcoHealth Alliance и Metabiota такође су сарађивали на презентацијама о томе како „безбедно живети са слепим мишевима“ и истраживањима која повезују епидемије заразних болести са објектима трговине дивљим животињама. Истраживачи из Metabiota, заједно са истраживачима EcoHealth Alliance такође су учествовали у истраживању ширења хенипавируса 2014. године, студији праћења Еболе 2014. године, истраживању посвећеном херпесу 2015. године и истраживању вирусне разноврсности исте године. Осим веза са EcoHealth Alliance, компанија Metabiota је такође била увучена у полемику због „невеште“ реакције Америке на Еболу.

EcoHealth Alliance већ више од 10 година финансира компанија „Гугл“, која је повезана и са компанијом Metabiota преко Централне обавештајне агенције. Осим Хантера Бајдена, „Гугла“ и Пентагона, Metabiota сарађује са добро познатом корпорацијом In-Q-Tel коју је основала ЦИА 1999. године као „прву ризичну компанију коју спонзорише држава“.

In-Q-Tel (раније – Peleus и In-Q-It) је америчка непрофитна компанија ризичног капитала са седиштем у Арлингтону, држава Вирџинија. Инвестира у високо технолошке компаније како би ЦИА и друге обавештајне службе биле опремљене најновијим информационим технологијама за унапређење обавештајног потенцијала САД. Фирма се сматра креатором трендова у индустрији информационих технологија. In-Q-Tel је 2016. године добио средства у износу од најмање 120 милиона долара, углавном од Централне обавештајне агенције, Федералног истражног бироа и америчког Министарства одбране.

In-Q-Tel послује делимично јавно, међутим у строгој је тајности којим производима располаже и како се они употребљавају. Најпознатији производи компаније су аналитички систем за анализу података Palantir Technologies и апликација за шифровану размену података Wickr.

Подсетимо, Министарство одбране Русије раније је открило да су Сједињене Америчке Државе потрошиле више од 200 милиона долара на рад биолошких лабораторија у Украјини, а које су учествовале у америчком војно-биолошком програму и бавиле се, између осталог, узрочницима куге и антракса. На територији Украјине формирана је мрежа од више од 30 биолошких лабораторија које су радиле у интересу Пентагона.