Прочитај ми чланак

Јерменија је жртва: Ким Кардашијан едукује милионе пратилаца

0

Ријалити звезда Ким Кардашијан Вест, која је пореклом Јерменка, ургирала је на међународну заједницу и Белу кућу да предузму дипломатске мере да би се смириле тензије које су ексалирале између Јерменије и Азербејџана.

Такође, ратно стање прогласила је и влада Азербејџана. Док ескалација између две сукобљене стране траје, огласила се и америчка старлета Ким Кардашијан, која је иначе јерменског порекла.

YouTube
Why Kanye West Left Kim Kardashian ‘Hysterically Crying’

 

Она је осудила Азербејџан, а замолила је америчког гастроентеролога Ерика Есралиана, који је такође јерменског порекла, да дели вести на друштвеним мрежама да је, како наводи, Јерменија нападнута.

“Молим вас, делите вести да је Јерменија нападнута. Молимо се за храбре мушкарце и жене које ризикују своје животе да би заштити Артсак (друго име за регион Нагорно Карабах, прим. аут). Вести су обмањујуће и то нису ‘сукоби’”, написала је Ким Кардашијан на Твитеру и наставила:

“Јерменија је била жртва ничим изазваних напада Азербејџана и предвидиве кампање дезинформација која је прати. Азербејџан блокира друштвене медије, осим за ратну пропаганду. Потребни су нам међународни посматрачи који ће истражити и позвати на међународне политичке и дипломатске мере како би се спречила непотребна ескалација и трагедија. Користите: анца.орг/алерт да бисте позвали Белу кућу и Конгрес на напад Азербејџана на Нагорно Карабах”, написала је она.

“Позовите да Баку престане са увредљивом употребом силе, да се прекине сва америчка војна помоћ Азербејџану која се користи против Јермена и упозорите Турску да престане да шаље оружје и борце у Баку.”

Foto: Kim Kardashian West/Instagram

Ким Кардашијан се на друштвеним мрежама крајем прошле године похвалила и да се крстила у Јерменији, што је изазвало опречне реакције њених пратилаца.

“Хвала Јерменији на овом незаборавном путовању. Благословена сам што сам крштена заједно са својом децом у Мајчинској катедрали свете Мајке Божје, главне катедрале у Јерменији, која се понекад назива и Ватиканом јерменске апостолске цркве. Ова црква саграђена је 303. године”, написала је Ким Кардашијан на Инстаграму.

Поједини пратиоци на друштвеним мрежама су написали како им је драго што је дошла у Јерменију јер су ту њени корени, али је било и оних који су сматрали да је овај њен потез само маркетиншке природе.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

🙏🏼 🕯

A post shared by Kim Kardashian West (@kimkardashian) on

“Није ти то требало. У Јерменији те ионако не поштују јер сте их осрамотили, ово крштење је направљено само с намером да се неком свидиш”, између осталих су поручивали фанови.

Ипак, Ким још једном користи свој немерљиви утицај да упозори на сукобе који разарају Јерменију.

Америчка звезда са јерменским коренима посетила је споменик јерменским жртвама у предвечерје 100. годишњице обележавања тог злочина. Том приликом, сусрела се и са највишим званичницима Јерменије, а тада се шушкало и да ће снимити документарни филм о догађањима са почетка 20. века.

“Верујем да је Турска у кошмару, јер је Ким Кардашијан оружје у рукама Јерменије”, сликовито је описао један јерменски министар посету најпознатије ријалити звезде на свету.

Према саопштењу из кабинета јерменског председника, сестре Ким и Клои Кардашијан су се тада извиниле Ховику Абрахмјану што не знају јерменски језик, али су премијеру рекле и да ће “наставити да се боре за међународно признање и осуду геноцида над Јерменима”.

“Ким Кардашијан ради невероватан маркетинг за Јерменију. Већина људи на свету ни не зна где је Јерменија тако да ће ова њена посета бити врло значајна за нас и оно за шта се боримо”, рекао је министар за дијаспору Хрануш Хакобјан.

У спорном региону Нагорно-Карабаха је поново избио сукоб Јерменије и Азербејџана, након чега је Влада Јерменије прогласила је ратно стање и општу мобилизацију. Ово је само наставак низа сукоба између ове две земље који траје деценијама.

Сукоб између Јерменије и Азербејџана почео је 1988. године након што је већинско јерменском региону Нагорно Карабаху проглашена сецесија од Азербејџанске Совјетске Социјалистичке Републике.

Нагорно Карабах прогласио је независност 1991. године, што је довело до рата који је трајао све док није потписан мировни уговор у Бишкеку, уз посредовање Русије, 1994. године.

Овим споразумом није постигнут трајни мир већ је створен само још један “замрзнутих сукоба” у постовјетској Европи.