Прочитај ми чланак

Јел’ вама изгледа као да Украјина побеђује?

0

Недавно је председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен случајно открила разорну цену рата у Украјини, због чега се нашла на удару критика.

„Процењује се да је до данас погинуло више од 20.000 цивила и 100.000 украјинског војног особља“, рекла је Урсула фон дер Лајен.

Њен коментар је изазвао оштру реакцију светске јавности, па је део на којем то изговара касније избачен из снимка. Ова цензура је остала необјашњена и показује збуњеност међу до сада „утврђеном“ наративу.

Ако је процена Фон дер Лајен тачна, то је скоро десет пута више од броја мртвих украјинских војника који је пријавила украјинска влада. Примедба председника ЕК показује да чак и најјачи подржаваоци овог крвавог и непотребног рата више не могу да крију истину: Украјина је у опасности да изгуби рат, пише „The Americqan conservative“.

Мејнстрим медији и Бајденова администрација инсистирају на томе да Украјина побеђује против Русије али чињенице на терену се не уклапају у наратив и администрација и медији то знају. Ратни јастребови знају да њихова цинична украјинска политика није успела да истера Русију из Украјине. На жалост, Украјинци су ти који трпе огромну цену овог спољнополитичког неуспеха. Њихова нација је уништена зарад и на подстицај глобалистичке америчке империје, признаје овај лист.

Док Украјина губи контролу над тешко брањеним и важним раскрсницама око града Бахмута, западна штампа је започела кампању да умањи важност тог губитка.

„Defense Ekpress“ извештава: „Одбрамбене обавештајне службе Велике Британије наводе да руско освајање Бахмута постаје првенствено симболичан, политички циљ за Русију. Прошле недеље је „Фајненшел тајмс“ објавио чланак под насловом: „Пакао само пакао: Украјина и руски рат до исцрпљења око Бахмута“. Како гласи поднаслов текста, „Војници кажу да борбе у источном граду Доњецку и око њега подсећају на рововски сукоб у стилу првог светског рата“.

Следеће информације су показатељ природе украјинске „победе“ у претходних шест месеци, наводи „“The Americqan conservative“.“ и указује на следеће чињенице:

Украјина је изгубила око 20 одсто своје територије. Најмање 22 одсто украјинског пољопривредног земљишта је под руском контролом. Ове области су велики део територије идентификоване у Минском споразуму у којем је требало да та регија постане аутономни округ. Због неуспеха споразума из Минска, Русија је започела своју Специјалну војну операцију за ослобађање ових подручја из стега украјинске владе. Данас се чини да се Русија приближила постизању неких од својих почетних циљева.

У мају 2022, агенција Уједињених нација за избеглице је известила да је скоро осам милиона Украјинаца интерно расељено, а да су још шест милиона регистровани као избеглице. Тај број ће вероватно порасти још више ове зиме. Као резултат недавних руских ракетних напада на украјинску електроенергетску мрежу још више људи бежи из Украјине. Европа очекује стотине хиљада украјинских избеглица ове зиме због уништених градова. Градоначелник Кијева Виталиј Кличко могао би да затражи евакуацију свог града због неуспеха да пружи услуге основних животних потреба свом становништву.

На терену, Украјина је имала потешкоћа да заузме било коју територију коју активно брани Русија. Недавна „победа“ Украјине и заузимање Херсона је избледело.

Украјина евакуише Херсон због руског гранатирања. Украјинска војна машина није у стању да задржи контролу над градом који је њихов противник евакуисао. Све украјинске офанзиве у септембру и октобру су застале, а чини се да Руси учвршћују своје линије одбране и драматично повећавају своје снаге на терену док Украјина регрутује шездесетогодишње мушкарце.

Украјинска централна банка процењује да ће БДП у 2022. години пасти за 32 одсто, инфлација ће достићи 30 одсто, а незапосленост 30 одсто. Њујорк тајмс је известио да је украјинска пољопривредна индустрија изгубила око 23 милијарде долара од почетка рата. Међународни монетарни фонд извештава да је рат у Украјини довео до највеће несташице хране од 2008. ЦНН извештава да украјинске комуникације у потпуности зависе од система „Старлинк“ Елона Маска. Ако дође до проблема са системом, земља тоне у мрак.

Без сумње, цена рата је и за Русију такође била висока. Они су погрешили и правили грешке током целе ове трагедије. Али наратив који је представљен америчком народу није био искрен или тачан. Шта Украјина добија губитком десетина хиљада живота и значајних делова своје инфраструктуре? Многи Украјинци су изгубили своје најмилије и суочавају се са бруталном зимом, а све због људи попут Урсуле фон дер Лајен, Џоа Бајдена и њихових неоконструктора. Време је да се западни лидери суоче са истином и наставе преговоре да спасу Украјинце од ове људске трагедије, закључује овај амерички лист.