Прочитај ми чланак

Израелске „јуначине“: Близу 70 одсто настрадалих у Гази су жене и деца

0

Близу 70 одсто потврђених жртава у Гази током протеклих 6 месеци, биле су жене и деца, саопштили су из канцеларије Уједињених нација за људска права.

Ово је последица употребе разорног оружија које је израел користио у густо насељеним подручјима, иако су неки смртни случајеви били резултат залуталих пројектила палестинских наоружаних група, додали су.

У извештају наводе да је у питању „незапамћено” кршења међународног права, и изазивају забринутост због „ратних и других могуц́их злочина“.

Израел је раније рекао да је циљ напад на Хамас и да предузима кораке да сачува цивиле употребом прецизне муниције.

ББЦ је контактирао Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) за коментар.

Уједињене нације саопштиле си да су проверила детаље о 8.119 људи убијених у Гази од новембра 2023. до априла 2024. године.

Анализа је показала да су око 44 одсто жртава деца и 26 одсто жене.

Највећи број погинулих имао је од пет до девет година.

Око 80 одсто жртава убијено је у стамбеним зградама или сличним објектима, додали су.

Ови подаци указују на „очигледну равнодушност према смрти цивила и методама ратовања“, пише у извештају.

Министарство здравља у Гази, које води Хамас, чије податке УН сматра поузданим, пријавило је смрт више од 43.300 људи у последњих 13 месеци.

Верује се да је под рушевинама бомбардованих зграда остало још много тела.

Министарство здравља саопштило је да је добило демографске податке за вец́ину убијених и да деца чине једну трећину тог броја.

Фолкер Тирк, шеф канцеларије УН за људска права, рекао је у саопштењу да „овај ниво убијања и рањавања цивила произилази из непоштовања основних принципа међународног хуманитарног права“.

Цитирао је закон који захтева од зарац́ених страна да праве разлику између бораца и цивила, и закон о пропорционалности, по ком се забрањују напади тамо где је штета за цивиле вец́а од војне предности.

Представници ИДФ-а су раније рекли за ББЦ да ц́е „наставитити да се понашају, као што су увек радили, у складу са међународним правом”.

ГазаАутор фотографије,Реутерс
Начин на који су зарац́ене стране водиле сукоб у Гази „проузроковао је ужасну људску патњу“, пише у извештају.

УН су саопштиле да су палестинске оружане групе водиле рат из густо насељених подручја и користиле неодговарајуће пројектиле, што је вероватно допринело броју погинулих.

Додају и да су ИДФ уништиле путеве и грађевине и тако „многе цивиле оставиле живима, али повређенима, расељенима и гладнима, без приступа води, храни или здравственој заштити“.

Ситуација је најгора на северу Газе, која је под опсадом од почетка октобра када је Израел покренуо нову копнену офанзиву против Хамаса.

УН су саопштиле да никаква помоц́ у виду хране није стигла на север током прве две недеље октобра.

Ово је навело САД да издају ултиматум Израелу по ком морају да повец́ају помоц́ до 12. новембра или ризикују да изгубе одређену војну подршку.

Јан Егеланд, шеф хуманитарне организације Норвешког савета за избеглице, рекао је за ББЦ у петак да је видео „разарање и очај” у недавној посети Гази.

„Једва да постоји зграда која није оштец́ена, а јавне површине су изгледале као Стаљинград после Другог светског рата.

„Не можете да претпоставите колико је ово бомбардовање било интензивно“, рекао је он.

„Евидентно је да су пре свега деца и жене ти који плац́ају цену за овај бесмислени рат“, додао је.

Израел је започео војну офанзиву у Гази после напада Хамаса 7. октобра 2023. године у којем је убијено 1.200 људи и 251 талац враћен у Газу.