Прочитај ми чланак

Израелска фирма забранила Србији приступ софтверима због злоупотреба…

0

Израелска технолошка компанија Селебрајт (Cellebrite) онемогућила је Србији приступ њеним производима пошто је откривено да су полиција и службе безбедности Србије користиле технологију те компаније за шпијунирање новинара и активиста, пише израелски Харец.

Лист наводи да се показало да је служба безбедности Србије инсталирала шпијунски софтвер после откључавања паметних телефона, злоупотребљавајући технологије компаније Селебрајт.

„Процењујемо земље с којима послујемо“, саопштила је та компанија и најавила да Србија више неће имати приступ њеним производима.

Како је објавио Харец у децембру 2024, истраживачи „Амнести теха“, технолошког огранка међународне организације за људска права „Амнести интернешенел“ (АИ), открили су да је Србија успела да технологијом компаније Селебрајт заобиђе безбедносне механизме паметних телефона и заразила их злонамерним софтвером.

Селебрајт службама за спровођење закона продаје ;технологију за дигиталну форензику, укључујући алате који могу да хакују закључане или искључене паметне телефоне и из њих извуку поверљиве и шифроване податке.

Слично шпијунском софтверу, платформе компаније Селебрајт користе слабости у безбедносним системима паметних телефона, назване „експлоити“.

Међутим, за разлику од шпијунског софтвера који може бити инсталиран на даљину, Селебрајтова технологија захтева физичку повезаност са телефоном.

Осим тога, Селебрајтов софтвер може само да откључа и извуче садржај из телефона, али не омогућава активни надзор после прекидања везе и не може да прати уређај пошто је враћен кориснику, објашњава Харец.

Извештај АИ, међутим, открио је да је безбедносна агенција Србије успела да инсталира сопствени злонамерни шпијунски софтвер после откључавања паметних телефона, злоупотребљавајући Селлебрајтове технологије не само за прикупљање података, већ и за активну инфекцију уређаја програмом за надзор, преноси Харец и додаје да су у Србији под председником Александром Вучићем, медији, правосуђе и цивилно друштво на мети режима.

Компанија Селебрајт је 27. фебруара саопштила да је „након прегледа оптужби изнетих у извештају Амнестија предузела прецизне кораке за истраживање сваке тврдње у складу са својом етичком политиком и политиком интегритета“.

„Сматрали смо прикладним да у овом тренутку одређеним клијентима обуставимо употребу наших производа. Процењујемо земље са којима послујемо“, навели су они.

Селебрајт има хиљаде клијената у САД и службама за спровођење закона широм света. Међутим, током година, њене технологије хаковања нашле су се у рукама организација које врше репресију над активистима за људска права, мањинама и LGBТQ заједницом.

Харец је више пута извештавао да су се међу клијентима Селебрајта нашли и репресивни режими под санкцијама, укључујући Белорусију, Кину и Хонгконг, Уганду, Венецуелу, Индонезију, Филипине, Русију, Етиопију, Пакистан и озлоглашену јединицу за погубљења РАБ у Бангладешу.

Шпијунски софтвер омогућава даљинско надгледање власника паметних телефона, укључујући тајно активирање камере и микрофона, приступ апликацијама за размену порука и извлачење фотографија, контаката, фајлова и других података. Међутим, војно-напредни шпијунски софтвер способан за даљинску инфекцију продаје се само уз одобрење државе.

Такође, он је обично изузетно скуп, а откривање слабости које ове технологије искоришћавају за инфекцију уређаја, постаје све скупље, јер их често откривају тимови за сајбер безбедност компанија Гугл и Епл.

Шпијунски софтвер Србије који су истраживачи назвали НовиСпај, није се ослањао на рањивости у безбедносним системима како би заразио уређаје.

Уместо тога, инсталиран је на циљане уређаје тек пошто су физички откључани помоћу Селебрајтове технологије. У неким случајевима, чини се да су жртве биле позване на разговор у полицију као део преваре да би се обезбедио физички приступ њиховим уређајима, пише Харец.