Прочитај ми чланак

Изгубљени страх – Спречавање нуклеарног рата постаје све теже

0

Иља Крамник, војни експерт и новинар, изнео је забрињавајуће прогнозе о могућем ескалирању сукоба између Русије и Запада, које би могло довести до ситуације налик Карипској кризи 2.0.

Према његовом мишљењу, тренутни односи између великих сила су се погоршали до тачке где је ескалација готово неизбежна. Он сматра да би стране могле бити приморане да се међусобно уплаше како би схватиле да постоје границе које не би смеле да пређу.

Историјски контекст и тренутна ситуација

Крамник указује на кључну разлику између тренутне ситуације и Карипске кризе из 1962. године. У време првог Карипског кризног тренутка, власт у земљама које су се сукобљавале биле су у рукама ветерана Другог светског рата. Ти лидери су имали дубоко разумевање размера велике војне катастрофе и тежине могуће нуклеарне конфронтације.

Данас, међутим, генерације које су одрасле у релативном миру не поседују исти ниво свести о опасностима великих сукоба, што је довело до стварања апстрактне представе о ратним опасностима.

Проблеми у комуникацији и недостатак договора

Један од кључних проблема, према Крамнику, је недостатак способности за ефикасан дијалог и преговарање с америчке стране. Он истиче да многи западни стручњаци, укључујући традиционалне савезнике САД-а, признају да је тренутна америчка администрација неадекватна за решавање међународних криза.

Ова ситуација је додатно погоршана идеологизацијом америчког друштва, што је, према његовим речима, довело до тога да САД постану моћ која се не понаша прагматично и која не признаје равнотежу са другим земљама.

Крамник сматра да би било врло тешко за тренутну америчку администрацију, укључујући и председника Бајдена, да преокрене курс и започне преговоре са Русијом.

Према његовом мишљењу, америчко друштво, укључујући Конгрес, постало је толико компликовано у својим унутрашњим инструментима и противтежама да брзо и лако решење за ову ситуацију није могуће. Чак и ако би председник могао да предузме такве кораке, то би наишло на снажан отпор.

Наде за избегавање нуклеарне катастрофе

Иако је Крамник забринут због могућности да би тренутна ситуација могла водити до нуклеарне катастрофе, он изражава наду да ће се свет моћи извући из ове кризе без уласка у нуклеарни сукоб.

Он сматра да би тренутни сукоби могли имати веома озбиљне последице, али да би у коначници здрав разум могао превладати и спречити најгори исход.

У закључку, Крамникова анализа пружа дубоко промишљање о потенцијалним опасностима тренутних међународних тензија и указује на потребу за обновљеним дипломатским напорима и већом пажњом на историјске лекције из прошлих криза.

У овом контексту, глобални лидери и њихове одлуке ће играти кључну улогу у обликовању будућности међународних односа и избегавању најгорих сценарија.