Прочитај ми чланак

Избори у Француској: Ле Пен тврди да би Србији вратила Косово

0

Србија и Француска имају дугу традицију дипломатских односа и за Београд је увек било битно ко ће бити владати у Паризу.

У другом кругу француских председничких избора се као и пре пет година срећу Емануел Макрон и Марин Ле Пен. Тада је као победник убедљиво изашао Макрон, али сада је ситуација много неизвеснија.

Нама је битно какви су њихови ставови према Србији.

Макрон је као председник имао више сусрета са српским званичницима и боравио је 2019. године у Београду.

Француски председник је у посети истицао пријатељство Србије и Француске, и неколико пута напоменуо да у односима две земље почиње нова ера.

Пре свега, Макрон је говорио о историјским и културним везама, али и економској сарадњи која добија замајац. С тим у вези, током његове посете потписани су бројни споразуми, између осталог онај о намери да француске компаније граде београдски метро, споразум који се односи на кинематографију, о сарадњи у области енергије, али и о набавци војне опреме, тачније ракета „мистрал“.

– Билатерални односи Србије и Француске треба да добију на новој динамици, и томе сведоче бројни споразуми. Делегација која је данас дошла са мном жели да покаже колико смо ми спремни да сарађујемо. Са мном су и професори факултета, привредници, посланици… Желимо са Србијом да имамо добру сарадњу када је у питању социјално предузетништво, а желимо и да причамо о култури – навео је Макрон.

Тада је рекао и да је решење питања Косова у рукама Београда и Приштине, а заложио се и за примање Србије у ЕУ. Међутим, тада је истакао да би најпре требало да се Европска унија реформише.

– Ово је процес који Србију приближава Европи и ЕУ. Постоје реформе које треба спровести и, када ствари буду спремне, све ће бити у реду. Што реформе будемо обавили брже и јаче, то ћемо брже пролазити етапе – казао је Макрон.

Велики утисак је Макрон оставио говором на српском језику на Калемегдану.

– Хвала вам што сте дошли у оволиком броју. Показујете да порука исписана на овом споменику: „Волимо Француску као што је она волела нас“, живи и 100 година касније. Сада је ред на мене да кажем: Француска воли вас као што сте и ви волели њу. Француска врло добро зна шта све дугује срчаној Србији из Великог рата… шта дугује војницима који су дали своје животе како бисмо ми живели у слободи. Заједно смо се борили на Солунском фронту. Оно што је трагично у историји то нас је заувек спојило, трагични догађаји су нас ујединили. Тада смо остварили братство које се никада не може заборавити наспрам хаоса смрти. Француска никада неће заборавити жртвовање српског народа, крв српских кћери и синова проливену заједно са нашом… сузе мајки, јауке очева, непресушну бол преживелих – рекао је тада француски председник, који је пуних пет минута причао на течном српском језику.

Јасно је да Макрон има дипломатско умеће, али и да уме да изазове симпатије народа.

Међутим, и његова ривалка то уме.

Наиме, Ле Пен је умела више пута да говори оно што многи у Србији желе да чују, а то је да Косово није требало да постане независно.

Током претходних избора 2017. године изјавила је да ће ако победи поништити признавање независност Косова.

– Косово је света српска и хришћанска земља која је последња брана стварању нове Исламске државе у Европи. Према Србима је начињена огромна неправда деведесетих и Европа је дужна да ту неправду исправи – рекла је тада Ле Пенова и трпела велике критике Албанаца због својих изјава.

Међутим, када је питање чланства Србије у Европској унији, она није одушевљена том идејом, због тога што ни саму ЕУ не воли.

– Као што знате, ми се боримо против политичког система који представља ЕУ и, сходно томе, принципа проширења који је пре свега процес преноса суверенитета и разводњавања идентитета. Штавише, с обзиром на тоталитарне ексцесе функционисања ЕУ, не верујем да Србија има интерес да се интегрише у овај систем који игнорише национални суверенитет. Политика уцена и претњи против Мађарске и Пољске на основу тога што ове две државе с правом одбијају да им се намећу мигрантске квоте, као и учестало мешање Европске комисије у политички живот држава чланица, знаци су упозорења које не би требало превидети – рекла је у интервјуу за Новости.