Прочитај ми чланак

ИЗА ГЛОБАЛНЕ несташице енергије стоји АГЕНДА УН-а 2030 и тотална контрола људи

0

Европска комисија је у среду изјавила да „нема разлога да се верује да ће се овај образац променити“ у вези са смањењем протока руског природног гаса уочи зиме, издајуц́и нови свеобухватни план у саопштењу за штампу који позива земље чланице да одмах и „добровољно“ смање потрошњу гаса.

План предлаже значајно смањење потрошње гаса за 15% у наредних осам месеци и захтеваће драстичне акције у свим индустријама, код произвођача електричне енергије, па чак и код грађана у њиховим домац́инствима, наводи Блумберг.

Извршна власт ЕУ је приметила да би почетна смањења била добровољна; међутим, у предлогу без преседана, Комисија је захтевала да се у сценарију упозорења широм ЕУ „када постоји значајан ризик од озбиљне несташице гаса или када дође до изузетно велике потражње за гасом, што доводи до значајног погоршања ситуације снабдевања гасом” – да поседује моћ да наметне обавезна смањења.

Саопштење „Уштеди гас за сигурну зиму“ представљен је као кривица Кремља јер „користи извоз гаса у војне сврхе“, према документу:

Европска унија се суочава са ризиком даљег смањења испоруке гаса из Русије, због политизације извоза гаса од стране Кремља, при чему је скоро половина наших држава чланица већ погођена смањеним испорукама. Предузимање акција сада може смањити и ризик и трошкове за Европу у случају даљег или потпуног поремећаја, јачајући енергетску отпорност Европе.

Комисија стога данас предлаже нови законодавни алат и Европски план за смањење потражње за гасом, како би се смањила употреба гаса у Европи за 15% до следећег пролећа. Сви потрошачи, јавне управе, домаћинства, власници јавних зграда, снабдевачи електричном енергијом и индустрија могу и треба да предузму мере за уштеду гаса. Комисија ће такође убрзати рад на диверсификацији снабдевања, укључујући заједничку куповину гаса како би се ојачала могућност ЕУ за набавку алтернативних испорука гаса.

Што се тиче предложеног „права“ да се прогласи узбуна на нивоу Уније која би покренула обавезна овлашћења европске извршне власти, ово је описано у следећем одељку:

Комисија предлаже нову Уредбу Савета о координисаним мерама за смањење потражње за гасом, на основу члана 122. Уговора. Нова Уредба би поставила циљ свим државама чланицама да смање потражњу за гасом за 15% између 1. августа 2022. и 31. марта 2023. Нова Уредба би такође дала Комисији могућност да, након консултација са државама чланицама, прогласи „Упозорење Уније“ о сигурности снабдевања, намећући обавезно смањење потражње за гасом свим државама чланицама.

Упозорење синдиката може се покренути када постоји значајан ризик од озбиљне несташице гаса или изузетно велике потражње за гасом. Државе чланице би требало да ажурирају своје националне планове за ванредне ситуације до краја септембра како би показале како намеравају да испуне циљ смањења и требало би да извештавају Комисију о напретку свака два месеца. Од држава чланица које траже солидарне испоруке гаса биц́е потребно да покажу мере које су предузеле да смање домац́у потражњу.

Ванредне мере (и овлашћења која очигледно преузима и усваја Брисел) долазе усред онога што је један аналитичар цитиран у Блумбергу назвао вероватно „највећом енергетском кризом у Европи у њеној историји“ – такође судбина Северног тока 1 у блиској будућности остаје нејасна.

И изгледа да ће трајати не само ове предстојеће зиме, већ и у наредним годинама, како Блумбергов Хавијер Блас истиче: „Европска комисија не само да упозорава на снабдевање гасом ове зиме, већ и указује на проблеме за зиму 2023-24 (разлог је да ако ове зиме потрошите све своје залихе, биц́ете у невољи следеће)“.