Прочитај ми чланак

Истраживачи тестирају биометријско препознавање новорођенчади за вакцинацију

0

У САД се већ неко време ради на томе – а истраживања и извештаји говоре да добро напредују – да се постигне ефикасан ниво прикупљања биометријских података људи. Од самог тренутка када су рођени.

Сврха је да се осигура да су новорођене бебе и мала деца идентификовани и праћени у здравствене сврхе, као што је праћење примљених вакцина.

Недавну клиничку студију о томе како се ово одвија коришћењем технологије која је тренутно доступна објавила је Национална медицинска библиотека САД.

Извели су га Универзитет Калифорније у Сан Дијегу – и мексички Universidad Autonoma de Baja California и Hospital Central, оба у граду Тихуана.

Студија наводи да, иако се одрасли релативно лако „обрађују“ биометријском технологијом, исто не важи и за веома младе људе. Дакле, проблем који треба решити, у свету за који аутори студије верују да „универзално“ позива на употребу биометрије.

Нерандомизована студија је укључивала 500 деце у Мексику, праћене у периоду од највише две године од 2017. до 2019. године, а овој деци и новорођенчади су узети отисци прстију да би се обезбедило оно што је познато као лонгитудинално (уочавање промена током времена у групама субјеката) биометријско системско препознавање.

Студија је открила да је тачност биометријске верификације имала 77 процената успеха за бебе до три дана, користећи праву стопу прихватања (ТАР), док је порасла на 96 процената за четвородневне и старије.

Када је метод био најбоље рангирани резултат, ови бројеви су порасли до 86 односно 97 процената тачности.

И иако су одојчад и мала деца која су праћена ради студије била „outsourced“, то јест, Мексиканци, биометријски уређај који је студија користила развијен је на Универзитету Калифорније у Сан Дијегу.

А сада са овим „оптимистичним“ резултатима, онима који стоје иза уређаја не би сметало да створе неке могућности за монетизацију.

Да би га комерцијализовали, истраживачи се удружују са „гуруима“ за узимање отисака прстију НЕЦ – компанијом која се чудно рекламира као компанија која „организује светлији свет“.

А да би оправдали употребу уређаја, истраживачи су се обратили УН:

„(…) ови подаци сугеришу да техника снимања слободног простора високе резолуције може попунити коначну празнину за универзалну биометрију за све популације на основу захтева Циљ одрживог развоја Уједињених нација 16.9.“