Прочитај ми чланак

Исповест човека који је помогао да Путин постане председник Русије

0

Бившег агента совјетске тајне службе, КГБ-а, изабрао је некадашњи руски председник Борис Јељцин и његов ужи круг, да предводи земљу у 21. веку. Намеће се питање – а зашто баш Путин?

Валентин Јумашев је одиграо кључну улогу у довођењу Путина на чело Русије. Бивши новинар, који је постао један од најповерљивијих Јељцинових сарадника, ретко даје интервјуе, али је пристао да разговара са новинаром БиБиСи и исприча своју причу.

Јумашев се оженио Јељциновом ћерком Татјаном. Као шеф Јељциновог кабинета, 1997. дао је Путину први посао у Кремљу.

„Одлазећи шеф првог заменика премијера за време Јељцина, Анатолиј Чубајс, рекао ми је да зна способног руководиоца, који ће ми бити добар заменик. Упознао ме је са Владимиром Путином, и почели смо да радимо заједно. Одмах сам приметио Путинов фантастичан рад. Био је брилијантан у обликовању идеја, анализама и излагању свог случаја“, сећа се Јумашев.

На питање новинара да ли је у неком тренутку помислио да би Путин могао да буде председник, Јумашев је рекао да је у једном моменту разговарао о томе са Јељцином.

Према његовим речима, тадашњи председник Русије (1991-1999) на уму је имао неколико кандидата који би могли да га наследе на челу државе: Бориса Њемцова. Сергеја Стјепашина и Николаја Аксењенкова.

Јељцин ме је упитао: „Шта мислиш о Путину?“

„Мислим да је он изванредан кандидат“, одговорио сам. „Мислим да би требало да га узмеш у обзир. Јасно је из начина на који ради свој посао да је спреман за много теже задатке“, рекао је Јумашев.

За оне који не знају, да кажемо да је Јељцин под већу пажњу јавности дошао након што га је Михаил Горбачов (политички вођа СССР од 1985. до 1991. и генерални секретар Комунистичке партије СССР), као човека од поверења, довео из области Свердловск у Москву и именовао шефом градске организације КП СССР. Јељцин је са Горбачовим дошао у сукоб јер је заступао још радикалније спровођење перестројке.

Под још већу пажњу јавности дошао је у мају 1990, када је изабран за председника руског парламента, у којем је отворено промовисао идеју руске независности. Годину дана касније, постао је и први председник Руске Федерације.

Сам Горбачов, који је увео Перестројку (престројавање у економској и социјалној политици) довео је својим покушајем реформи до краја Хладног рата, али и до краја свевласти КП СССР и распада Совјетског Савеза. Добио је и Нобела за мир 1990.

Но, после свих тих промена, како су реаговале и тајне службе? И, да ли је КГБ Путина, на неки начин, одбацио?

„Многи КГБ агенти, попут Путина, напустили су службу, схвативши да је дискредитована. Чињеница да је он бивши КГБ-овац не значи ништа. Путин се истакао као либерал и демократа, који је желео да настави са тржишном реформом“, сматра Јумашев.

Како је Путин добио власт?

У августу 1999, Борис Јељцин поставио је Владимира Путина за премијера. То је био јасан знак да председник Јељцин припрема Путина за Кремљ, оцењује новинар ББЦ.

Јељцин још годину дана није морао да напусти функцију, али у децембру 1999. он је преурањено то одлучио.

После многих корупционашких афера, и притисака да се повуче због алкохолизма и чак пет операција на срцу, Јељцин је попустио.

„Три дана пре Нове године (1999), Јељцин је позвао Путина на чело земље. Тражио је да будем присутан, као и његов нови шеф кабинета, Александер Волошин. Он је Путину рекао да неће да чека до јула. Оставку је дао 31. децембра“, рекао је Јумашев.

Додао је да га је знало само мало људи из највиших руских слојева: Волошин, Путин и Јељцинова ћерка Татјана.

„Јељцин чак није рекао својој жени“, рекао је Јумашев, који је имао ту част да напише Јељцињев опроштајни говор.

„Тешко је било написати тај говор. Јасно је било да ће текст потонути у историји. Порука је била важна. Зато сам и написао тај чувени ‘Опрости ми'“, сећа се Јумашев.

Но, Јељцин је снимио своје последње обраћање на ТВ у Кремљу.

„То је би шок за све присутне. Осим мене, који сам написао говор. Људи су грцали од плакања. Био је то веома емотиван тренутак. Али, истовремено, било је важно да вести нису процуреле. Још је остало четири сата до објаве, а сви људи у соби су остали закључани. Није им било дозвољено да оду. Узео сам траку и отишао у станицу. Говор је био емитован у подне“, рекао је Јумашев.

После три месеца, Путин је освојио изборе.

Валентин Јумешев је ту породицу, унутрашњег Јељциновог клуба, назвао „митом и инвенцијом“. Али, новинар БиБиСи оцењује да је током 1990-их Јељцин, човек чије здравље је било све горе, своју власт пренео на уски круг рођака, пријатеља и пословних сарадника. Ни Путинови сарадници нису на ово реаговали.

„Било је две категорије људи који су волели Путина: пријатељи из детињства, као што су браћа Ротенберг, као и они који су служили у КГБ. Али, никад не прецењујте њихову лојалност. Јељцин је веровао члановима своје породице. Путин није веровао никоме.“

Руси верују Путину

Путин је на власти, као председник или премијер Русије, већ 20 година. За то време, створио је систем власти који се окреће око њега. Под његовом владом, Русија је према оцени западних медија, постала ауторитарна држава.

„Путинова мисија је да се врати у прошлост. Он хоће да се освети ономе што он зове „највећа геополитичка катастрофа 20. века“, коју представља пад СССР.

Он и његови саборци из КГБ-а верују да пропаст Совјетског Савеза иде на душу Западних обавештајних служби.

Да ли жалите што сте му дали посао?

„Не жалим. Јасно је да Руси верују Путину“, казао је Јумашев.

Ипак, додаје да је оставка Јељцина нека врста примера будућим руским председницима, у смислу „да је битно одступити са власти и отворити пут млађим људима“.