Прочитај ми чланак

Иран гори због смрти девојке коју је полиција претукла на смрт због хиџаба…

0

МАХСУ Амини, Иранку коју је привела полиција за морал, јер је носила превише опуштен хиџаб, полицајци су мучили пре него што је умрла у њиховом притвору, тврди њена породица.

Рођак убијене децјке Ерфан Мортезаеи је рекао за Скај њуз да је Махса била у куповини у Техерану са рођацима када их је пресрела полиција која је „одлучила да њен хиџаб није исправан“.

„У борби, полицајци су попрскали њеног брата у лице и натерали Махсу да уђе у комби и одвезли је у полицијску станицу“, рекао је Мортезаи.

Према његовим речима, особа која је била у комбију са Махсом рекла је њеној породици да су је „мучили и вређали“ и да се после тога онесвестила у полицијској станици.

Рекао је и да је радницима хитне помоћи требало 30 минута да дођу до ње и сат и по пре него што је стигла у болницу.

„Постоји извештај из болнице Касра у Техерану, који наводи да је у тренутку када је стигла у болницу већ била мртва са медицинске тачке гледишта“, рекао је Мортезаи за Скај њуз. „Добила је потрес мозга од ударца у главу“.

Мортезаи је нагласио да Махса Амини није била политички ангажована али је њена смрт изазвала огромне протесте широм Ирана и Курдистана (одакле је), али и у свету.

Снимци Махсе Амини са завијеном главом и крвавим ушима постали су вирални.

У протестима у Лондону, стотине демонстраната сукобило се са полицијом. Најмање 5 полицајаца је повређено а 12 особа ухапшено због протеста.

Простести солидарности организовани су и у Сирији и Канади.

Изрешетана и Хадис Хаџафи

У Ирану, хиљаде демонстраната данима протестује због смрти девојке. Током викенда, отпор строгим правилима и режиму добио је нови симбол – Хадис Наџафи, 20-годишњу девојку коју је полиција изрешетала на протестима.

„Махса је тренутно глас беса иранског народа“, рекао је њен рођак и у име породице позвао међународну заједницу да се побрине да се режим сматра одговорним за смрт његовог рођака.

Демонстранти који су носили плакате са фотографијом Махсе Амини окупили су се испред зграде Уједињених нација узвикујући „Смрт диктатору“ – што се односи на иранског врховног вођу ајатолу Алија Хамнеија.


Смрт Махсе Амини поново је распламсала гнев јавности због ограничења личних слобода, строгих правила облачења за жене и економије која је погођена санкцијама.