Прочитај ми чланак

ИРАК: Ко су „добри“, а ко „лоши“ момци?

0

isil-u-iraku-zapadni-mediji

Ко су „добри“, а ко „лоши“ момци? Наводни сиријски ваздушни напад на ИСИЛ у Ираку западни медији називају „бруталним нападом на цивиле“.

Ове недеље непознати војни авиони извели су низ напада на ирачке градове уз границу са Сиријом, који су пали у руке терористичке организације ИСИЛ. Ко је извео ваздушне нападе још увек није познато – поједини извори из Ирака сугерисали су како су напад извеле америчке ваздушне снаге, што је САД одмах демантовао. Након тога су се појавиле информације да су иза напада стајале сиријске ваздушне снаге, но, Дамаск је те наводе такође оповргнуо.

Ипак, изгледа како се почиње стварати медијски консензус да су иза напада ипак стајале сиријске снаге – мада никакав конкретан доказ није понуђен изузев изјава појединих „неименованих сведока“ у самим нападнутим градовима уз границу.

Ирак тврди како у потпуности прате свој сопствени ваздушни простор те како није тачно да су сиријски војни авиони извели било какав напад на њиховој територији. Дакако, може бити да ирачке власти скривају ту информацију те да су заправо дали прећутно одобрење сиријским снагама да ударе на положаје ИСИЛ-а.

Чак и да јесу сиријске снаге извеле тај напад, зар не би требало поздравити исте као фактор који доприноси борби против ИСИЛ-ове терористичке офанзиве? Зар није циљ зауставити исламистичке милитанте од успостављања свог Калифата на простору Ирака и Сирије? Барем формално такав став заступа и Вашингтон, а председник Обама назвао је ИСИЛ „терористичком организацијом која прети целом региону“.

Стога, ако су сиријске снаге одлучиле помоћи у тој борби и на простору Ирака – за што, понављамо, нема доказа – очекивано би било да ће се такав ангажман сматрати позитивним. Но, изгледа да није баш тако – наводни напад сиријских снага амерички ЦНН назива „бруталним нападом на цивиле“ (!), Преносећи изјаву локалних званичника који тврде да је у нападу убијено најмање 57 цивила те рањено још око 120.

Исти извори преносе како су сиријски војни авиони извели низ напада на ирачке пограничне градове у западној провинцији Анбар који су пали у руке ИСИЛ-а. Један од припадника провинцијског већа покрајине Анбар, Сабах Каркхут, рекао је за ЦНН како су сиријски војни авиони погодили пијацу, бензинску пумпу и друге локације у градовима Рутбе, ал-Валид и Ал-Каим.

„Сиријски режим је извео варварске нападе против цивила у провинцији Анбар“, рекао је Каркхут.

cnn sirija irak_7123_6858_e

Како ЦНН види наводни сиријски ваздушни напад на положаје ИСИЛ-а у Ираку

„Сигуран сам да су сиријски војни авиони јер су имали слику сиријске заставе. Надаље, појавили су се из Сирије и вратили се у Сирију“, рекао је.

Можда, чисто кредибилитета ради, су новинари ЦНН-а могли упитати Каркхута што мисли о чињеници да се исти градови сада налазе под контролом ИСИЛ-а. Без икаквог прејудицирања, могло би се претпоставити да тај податак није нешто што га нарочито забрињава.

Да поједини локални званичници подржавају ИСИЛ није никаква тајна. Исти су им буквално отворили врата градова одигравши класичну улогу пете колоне. Оно што забрињава је чињеница да ЦНН ову поприлично непровјерену вест на својој насловници презентира овим насловом: „‘Варварски напад’: сиријски војни авиони нападају Ирак“.

Надаље, ако сиријске снаге заиста јесу напале упоришта ИИСЛ-а, то су могле направити само уз координацију са ирачким властима. Да у ваздушним нападима редовно гину цивили, то је чињеница која би САД-у требала бити итекако позната, но и сама погибија цивила је у оваквим ситуацијама итекако спекулативна јер про-ИСИЛ актери ће бити и више него спремни све убијене милитанте да прозову једноставно цивилима – то је итекако постао стандард током рата у Сирији где се слажу толико чудна извештавања да би неупућени читалац могао закључити како сиријске ваздушне снаге специфично циљају само цивиле.

Обама данас глуми „господина опрезног“, па је тако прошле недеље, коментаришући могуће америчке ваздушне нападе у Ираку, рекао како то не може кренути тако брзо те како пре тога треба прибавити опсежну обавештајну документацију баш како би се при таквим нападима избегле цивилне жртве. Звучи добро, али не и када долази од Обаме – у његовој кампањи с дроновима често гину управо цивили, а у ваздушним нападима на Либију 2011. су цивили гинули масовно.

А ако је тако САД забринут око прецизности сиријских снага, можда да им достави своје обавештајне информације о положајима ИСИЛ-а? Такво што би свакако помогло у борби против, наводног, заједничког непријатеља. Дакако, проблем је у томе што САД још увек не зна да ли им је ИСИЛ непријатељ или није, или када и где је, а када и где није.

Портпарол ирачке војске, Генерал Касим Ата, оповргнуо је информацију да су сиријски авиони извели нападе.

„Ми познајемо свој ваздушни простор. Нисмо забележили никакву инфилтрацију никаквих страних ловаца, а сви војни авиони и хеликоптери који лете изнад Ирака су ирачки“, рекао је у разговору за ЦНН. Дакле, ЦНН је имао више директних информација на располагању, а службени гласноговорник војске је свакако виша функција од неког споредног званичника на граници са Сиријом – није ли насловница тада могла гласити овако: „Ирак оповргава да су сиријске снаге извеле нападе на пограничне градове“?

Ово је још једна одлична лекција из модерне пропаганде која се не служи лажима, али „усмеравање истине“ јој је постао специјалитет.

Но, ЦНН иде и даље па чак између редова сугерише и неку врсту сарадње између ИСИЛ-а и Дамаска.

„Унутар Сирије, власти су, чини се, већином избегавале директно да циљају ИСИЛ, упркос чињеници да су позиције ове групе јако добро познате. Тек прошле недеље је сиријски режим интензивно гађао град Рак, град који се у Сирији сматра центром ИСИЛ-а“, пише ЦНН.

Ово су потпуне бесмислице – град Рак налази се далеко на истоку Сирије и стратешки би било сулудо да сиријске снаге троше време на овај простор док имају фронт у близини Дамаска и на простору централне Сирије. Као друго, уопште није тачно да се сиријске снаге до сада нису сукобиле с ИСИЛ-ом. Што се тиче града Рак, нема сумње да ће и на њега доћи ред, али у ослобађању земље од тероризма ипак постоје приоритети. Сиријска војска направила је током последњих неколико месеци велики напредак, а врхунац је свакако био потпуно ослобађање централног града Хомса.

Ако Сирија уз све унутрашње проблеме има довољно снаге припомоћи Ираку у борби против ИСИЛ, прва страна која би то требала поздравити је, иронично, САД – јер тиме ће њихов посао, којег наводно припремају, бити лакши. Осим ако САД нема неке друге планове, посве обрнуте од оних које истиче у јавности.

irak 73

Ирак очекује распад, а регион прекрајање граница

Темпо и обим војних дејстава у Ираку дозвољава експертима да дају своје сасвим песимистичке прогнозе, јер највероватније, ова држава ће ускоро нестати са политичке карте света.

Сунитске оружане формације настављају своје победничке походе по земљи. Наоружани нападачи из редова ових формација, заузимају све више стратешких објеката. Последњи објекат у низу који је прешао под контролу сунитских побуњеника је једна од највећих ирачких авиа база, као и неколико нафтних поља. Према подацима ирачких медија, у оквиру ових поља се производи око 28 хиљада барела. Ирачки војници са своје стране, започели су активне припреме у смислу одбране града Хадит, 240 километара западно од Багдада, где се налази и велика електрана. Ако побуњеници заузму и ову електрану, они могу веома озбиљно да наруше снабдевање струјом у многим деловима државе.

У помоћ снагама безбедности, према подацима од среде, дошло је 130 војних експерата из САД. Укупно, како је 19.јуна објавио председник Барак Обама, Америка ће послати 300 војних саветника. Њима предстоји да припреме заједничке оперативне центре у Багдаду и на северу Ирака, како би били у позицији да размењују оперативне обавештајне податке и да координирају планирање дејстава против побуњеника. У међувремену, експерти сумњају да ће овај потез помоћи да се ситуација преокрене у корист званичног Багдада.

Током грађанског рата у Ираку, дошло је до једне негативне тенденције, сматра заменик председника Асоцијације руских дипломата, амбасадор Андреј Бакланов:

„До тада, радило се о могућем расколу унутар арапских држава. А сада је приметан не само раскол, већ и прве назнаке одређене прерасподеле територија. Ово је почетак нове етапе трансформације Блиског Истока. Позиција Русије је да се границе морају поштовати. Иначе ће конфликт захватити читав регион. Било би страшно чак помислити чему би рецимо могла одвести ова ескалација тензија, у оних тридесетак врућих афричких тачака, где је до данас на снази одлука Организације афричког јединства из 1960-те године о очувању постојања граница таквих какве су постојале у том тренутку. Ирачко руководство покушава нешто да уради. Ми ћемо се трудити да учинимо оно што можемо, како би дошло до разрешавања „нерешивих“ проблема.”

Садашњи Ирак подсећа на огромно буре барута, којим управљају Американци. Данас они, схвативши величину проблема, покушавају да контролишу фитиљ, који ставили или извадили из бурета, ипак може да доведе до експлозије сасвим брзо. Буквално пред нама се одвија трећа национална трагедија Ирака, након које ћемо моћи да говоримо о овој држави само у прошлом времену.

Iracka vojska 2

Ирачке снаге заузеле универзитет у Тикриту

Ирачке снаге безбедности извеле су данас напад уз помоћ хеликоптера и преузеле контролу над стратешки лоцираним универзитетом у граду Тикриту којег држе побуњеници, саопштиле су локалне власти.

Неколико десетина припадника снага безбедности при том се сукобило са сунитским побуњеницима и преузели су универзитет, рекао је гувернер провинције Салахедин, Ахмед Абдула Џубири, а пренео АФП. Неименовани војни командир је рекао да је преузимање универзитета значајан корак ка поновном преузимању Тикрита, родног места некадашњег ирачког вође Садама Хусеина, којег су сунити заузели 11. јуна.

Универзитет се налази на путу за град Баиџу као и за војну базу на северу граду коју су такође преузеле милитантне снаге. Од почетка јуна, екстремисти предвођени групом џихадиста Исламска држава Ирак и Левант (ИСИЛ), укључујући и друге групе као што су оне лојалне погубљеном диктатору Садаму Хусеину, заузели су већину једне и делове још три покрајине северно од Багдада.

Ирачке власти су 22. јуна саопштиле да су сунитски екстремисти заузели још један град у провинцији Анбар, четврти град који је пао у њихове руке од петка, јавио је АП.  Како је саопштено, екстремисти су претходног дана заузели град Рутба, 150 километара источно од границе са Јорданом

Сунитски екстремисти су заузели и градове Каим, Рава и Ана, као и један гранични прелаз са Сиријом.

maliki_859893658Покренут процес формирања нове владе

Ирачко председништво издало је данас декрет о одржавању седнице парламента 1. јула, отпочевши тиме процес формирања нове владе док је земља суочена са налетом сунитских екстремиста.

Премијер Ирака Нури ал-Малики данас је потврдио информације да је Сирија извела ваздушне нападе на екстремисте унутар ирачке територије ове седмице, јавио је ББЦ.

Малики је рекао да су сиријски авиони бомбардовали положаје екстремиста око пограничног града Каим.

Иако Ирак није затражио такву врсту помоћи, ипак „поздравља“ све сличне нападе против групе Исламска држава Ирак и Левант (ИСИЛ), која је заузела знатан део територије Ирака, укључујући и други по величини ирачки град Мосул.

Потпредседник Ирака Кудаир ал-Кузаи, вршилац дужности председника и близак сарадник премијера Нурија ал-Маликија, објавио је да ће се одржати седница парламента, пренела је агенција Ројтерс.

Три месеца после избора, многи Ирачани и међународна заједница траже да започне процес формирања владе.

ХејгХејг ненајављено у Багдаду: Ирачки лидери да се уједине

Шеф британске дипломатије Вилијам Хејг, данас је изненада отпутовао у Багдад, да би позвао ирачке лидере да се уједине против офанзиве сунитских екстремиста.

Хејг би требало да се састане с неколико лидера, с којима ће разговарати о офанзиви екстремиста која, како је оценио, представља „смртоносну претњу за стабилност и територијални интегритет Ирака“, саопштио је Форин офис.
„Ирачка држава суочава се са егзистенцијалном претњом, с огромним утицајем на будућу стабилност и слободу ове земље“, рекао је Хејг.

„Једини и најважнији фактор који ће одредити да ли ће или не Ирак превазићи овај изазов је политичко јединство“, додао је шеф британске дипломатије.

Хејгова посета уследила је после, такође ненајављене, посете Багдаду америчког државног секретара Џона Керија, који је послао исту поруку, поручивши ирачким лидерима да се уједине против јуриша сунитских ексремиста, предвођених дтжихадистичким покретом Исламска држава Ирака и Леванта (ИСИЛ), пренео је АФП.

Побуњеници су заузели области у пет покрајина северно и западно од Багдада, у офанзиви која је узнемирила међународну заједницу, а у којој је погинуло најмање 1.000 људи, док су стотине хиљада расељене.

(Адванце, Глас Русије)