Прочитај ми чланак

Ирак: Оружјем на присталице опозиције – на стотине мртвих, на хиљаде рањених

0

Ирачке безбедносне снаге, заједно са проиранским парамилитарним снагама покушавају да сузбију демонстрације, које у Ираку трају већ шест недеља.

Демонстрације које су најмасовније у Багдаду и Басри, су отпочеле као револт становништва због сиромаштва, корупције, незапослености, као и због неспособности Владе да омогући основне услове за нормалан живот, између осталог и редовну испоруку електричне енергије.

Фото: Murtadha Sudani – Anadolu Agency

Огорченост великог броја становника због неспособности ирачке Владе подстакла је и гнев према Ирану, а нарочито сунитског дела становништва. Врло брзо су протести омасовљени, а један од разлога лежи и у  погрешним поступцима безбедносних снага које се од почетка нису либиле да користе силу како би сузбиле демонстранте. Коришћење ватреног оружја од стране безбедносних снага уз насумичну снајперску ватру, коришћење сузавца и других полицијских реквизита, резултирало је да у досадашњим демоснтарацијама изгуби живот преко 300 Ирачана док је преко 15.000 грађана повређено (на основу Ирачког високог комесеријата за људска права). Демонстранти не траже само решавање својих социо-економских проблема, већ и промену целокупног политичког система, успостављеног 2003. године, а након америчке окупације Ирака.

Као резултат демонстрација, ирачки председник Бархам Салех (курд, пошто је на основну уређења Ирака место председника Ирака резервисано за Курде) је најавио нови изборни закон, након чијег усвајања треба очекивати ванредне парламантарне изборе. Такође, ирачки председник је најавио брзу оставку актуелног премијера Абдула Махдија (шиит, у Ираку је место премијера је резервисано за Шиите), која би требала да уследи одмах након што се изабере нови премијер (у парламенту Ирака). Остаје нејасно да ли је премијер спреман да напусти досадашњу позицију и да ли ће Иран да дозволи смену премијера, имајући у виду да Абдул Махди није нарушавао остваривање интереса Ирана у Ираку.

Наиме, шиттске Popular Mobilization Units – PMU, које броје око 150.000 припадника разврстаних у преко 40 милиција,  и даље су активне у Ираку, првенствено у борби против остатака Исламске државе, а од недавно се налазе и у саставу Оружаних снага (ОС) Ирака. Дакле примају плату као и остали припадници ОС Ирака и само „на папиру“ се налазе у ланцу командовања ОС Ирака. У реалности се налазе под командом Иранске револуционарне гарде, Ал Кудс јединица којом командује легендарни ирански генерал-Касем Сулејмани.

Управо делови наведене PMU углавном сунитски демонстранти у Ираку сматрају најодговорнијим за непопустљив став ирачке владе у вези актуелним демонстрацијама и за примену превелике силе против демонстраната.

Евидентно је да Иран тежи да задржи остварене позиције унутар Ирака, не либећи се да употреби силу. Са друге стране, сунитски корпус за сада нема већу, енергичнију подршку САД које и на примеру Ирака показују да се налазе у дефанзиви на простору Блиског истока.

Ирак затворио границу с Ираном због протеста

Ирак је данас затворио јужни гранични прелаз са Ираном за путнике из обе земље, преноси Ројтерс позивајући се на безбедносни извор из Ирака и дипломату из Ирана.

Неименовани безбедносни извор рекао је да је Техеран захтевао да се затвори гранични прелаз Шаламхех због протеста који се одржавају у Ирану и Ираку.

Граница ће до даљег бити затворена, али то неће утицати на робу или трговину, додају безбедносни извор и дипломата, пренео је Танјуг.

Најмање петоро људи је погинуло, а 10 рањено јуче у експлозији и сукобима полиције и демонстраната на два трга у Багдаду.

У Ирану су данас демонстранти, који су бесни због повећања цена бензина, блокирали саобраћај у неколико градова, а током протеста дошло је и до сукоба са полицијом.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!