• Почетна
  • СВЕТ
  • ИРАК: Ближи се битка за Багдад, „спавачи” спремни за координисани устанак
Прочитај ми чланак

ИРАК: Ближи се битка за Багдад, „спавачи” спремни за координисани устанак

0

(Антун Роша)

Анализа: Ближи се тренутак велике Битке за Багдад, хиљаде ћелија наоружаних спавача спремне су за координисани устанак.

Високи ирачки и амерички безбедносни званичници уверени су како се ближи тренутак напада на Багдад, а у њему би требале бити кључне ћелија „спавача“ које су убачене у град или ондје постоје већ дуго времена. Ирачке снаге безбедности сада воде велику битку са временом – морају открити ове ћелије пете колоне пре него стигне заповест о координираном устанку уз вероватни напад ИСИЛ са разних страна.

Наиме, анализирајући досадашњу муњевиту офанзиву ИСИЛ-а на другим местима широм земље, управо је ово метода којом се користе исламисти. На тај начин су пали Рамади и Фалуџа почетком године и сада Мосул, Тикрит и други градови.

Багдад је огроман град – има преко 7.000.000 становника, но сигурно нису сви ови милиони спремни да бране главни град. У време америчке окупације избиле су жестоке борбе између шијитских и сунитских градских четврти – ове поделе, као и ране које нису нимало зацелиле, свакако ће да имају улогу када крене напад на Багдад, а наводно – ако је веровати обавештајним званичницима – више није питање „хоће ли „, већ само“ када ће „.

ИСИЛ сада већ има неколико упоришта северно и западно од Багдада. Ако до напада на главни град дође, сигурно је да ће се покушати да симултано нападне са неколико страна. Информације такође говоре како ИСИЛ све више присутна јужно од Багдада.

За власти у Багдаду једини спас је да покушају да сломе упоришта најближа главном граду. Прошле суботе покренута је велика операција с циљем ослобађања Тикрита, северно од Багдада. Ирачка државна телевизија објавила је прве видео снимке које приказују жестоке уличне борбе и употребу авијације (руски ловци који су недавно испоручени Ираку).

ВИДЕО: Битка за Тикрит

Власти у Багдаду истичу како су до сада открили већ више ћелија спавача, а у тој потрази им помажу и шијитске парамилитарне групе. Но, неки сунити у Багдаду тврде како је ова операција усмерена против њих као секте.

Високи ирачки безбедносни званичник процењује како се на простору западног Багдада налази чак око 1,500 ћелија са „спавачима“, који само чекају на тренутак устанка. Такође процењује како се уоколо престонице, у предграђима, налази још најмање 1,000 таквих ћелија.

Наводи како је циљ ове пете колоне пробити се у тзв. „Зелену зону“ – одбрамбену енклаву унутар Багдада коју су изградили САД за време окупације. На западној обали реке Тигрис, унутар Зелене зоне, налазе се владине зграде. Ако овај територија падне, то би била и огромна симболична победа за ИСИЛ и разне побуњенике који су спремни да их подрже.

„Много је ћелија у Багдаду. Заузети ће простор и неће дати да га више ико врати назад. У западном Багдаду су спремни“, рекао је извор у разговору за новинску агенцију Ројтерс.

Припадник једне од ових ћелија такође је разговарао за Ројтерс – рекао је како долази из Анбара, западне ирачке сунитске провинције, те како у Багдаду ради као грађевинар, док у исто време потајно координира обавештајне информације за своју групу бораца.

„Напад на Багдад почиње ускоро“, рекао је овај „спавач“.

„Спремни смо, може почети сваког тренутка“, рекао је за време разговора с новинаром Ројтерса на улици, стално се осврћући да ли га неко прати.

„Има ћемо разна изненађења“, рекао је.

Он није члан ИСИЛ-а, али очигледно припада већој групи која у офанзиви ИСИЛ-а види своје конкретне интересе, а ту је и заједнички циљ – рушење премијера Маликија.

Бројне сунитске милитантне групе окренуле су се против Ал-Каиде за време америчке окупације, но у том процесу кључно је била америчка финансијска подршка за лидере истих. Сада када тог новца више нема (Малики га је укинуо), ове групе су и више него вољне поново да се окрену Ал-Каиди, тј у овом случају ИСИЛ-у, но говоримо о готово идентичним погледима на свет.

„Спавач“ из западног Багдада открива како се у његовој ћелији налазе бивши официри из доба Садама Хусеина. Према ИСИЛ-у имају релативно амбивалентан став – убијање цивила и проглашавање шиита „јеретицима“ није нешто што одобравају, али у исто време свесни су како је ИСИЛ борбена снага која је у стању нанети пораз њиховим непријатељима и те заједничке тачке очигледно су посве довољне за стварањем ових неформалних коалиција.

Формула „непријатељ мог непријатеља је мој пријатељ“ је у пуној снази данас у Ираку, но баш она наговештава дуги и крвави грађански рат. Сирија би им могла бити добар показатељ – побуњеници су тамо славили сваки напредак ИСИЛ-а против сиријске војске, све док се ИСИЛ није окомио и на њих. Нема сумње да ће се исти сценарио десити иу Ираку, а Саддамови лојалисти су или веома наивни или уопште не маре за последице.

У сваком случају, ако претпоставимо да су ове информације тачне, Битка за Багдад јест врло близу и ови подаци откривају нам и како би могла да изгледа. Ако Багдад падне, многи ће се питати како је то могуће?

Но, ако заиста на простору града оперише преко 2,000 ћелија „спавача“, то је потенцијално преко 20,000 наоружаних исламиста који су спремни да устану у једном тренутку, а до сада су се већ поприлично припремили – другим речима, свака ћелија вероватно зна који јој је циљ, што треба заузети и итд. Овде говоримо само о ћелијама унутар града, притом треба још додати ИСИЛ-ове јединице које би у тренутку буђења пете колоне сигурно покренули напад и из неколико спољних праваца.

irak bagdad verska karta _4737_8571_e

Религијска карта Багдада (2009) – зелена боја: шиити, црвена боја: сунити, плава боја: хришћани, жута боја: без већине

Ако поврх свега овога додамо расуло у ирачком парламенту (Курди и Сунити су револтирано напустили последњу седницу), одбране Багдада бити ће изузетно комплексна и тешка. Вероватно ће се сукоб тада свести на секташку линију. Ко би у таквом сукобу победио, тешко је рећи, али држава сигурно не би.

Вратимо се још једном на Сирију – држава је тамо опстала искључиво захваљујући чињеници да рат није прерастао у секташки сукоб. Велика већина војника у сиријској војсци су сунити, а пребјези – упркос томе што су медијски јако експонирани – заправо су били у проценту веома мали. У Ираку пак имамо пуно израженију секташку компоненту, те изгледа како су делови војске намерно препустили територију ИСИЛ-у.

Оваква ситуација не изненађује јер повлачење паралеле између Дамаска и Багдада је посве незахвалан. За разлику од секуларног сиријског водства, Малики је представник секташке политичке елите и „еволуција“ рата према секташким оквирима је стога итекако очекивана.

Малики може остати или може отићи, његова судбина још увек није сигурна, но, већина становника Багдада – шиити и сунити – неће подржати устанак, нарочито не ако је исти уско везан уз ИСИЛ и ширење њиховог „калифата“. Реално гледајући, за Багдад би у овом тренутку најбоље било да Малики оде и да на његово место дође актер који може ујединити све секте, другим речима – у Багдаду је потребно секуларно вођство.

Но, то је много лакше рећи него учинити – исто се говорило и у Украјини у време пред пад Јануковича, али где у оваквим напетим тренуцима уопште пронаћи таквог „уједињујућег“ актера? То се, нажалост, вероватно неће догодити у Багдаду, јер већ постоје информације како САД желе да изгурају Маликија и на његово место доведе ЦИА-иног човека, Ахмада Чалабија.

Ирачке обавештајне службе тврде како активно прате ћелије спавача те како су их почели приводити. Но, сами спавачи откривају како имају своје људе у готово свим структурама – у редовима снага безбедности, државним министарствима, па и унутар одбрамбене Зелене зоне.

У Багдаду је хаос заправо већ почео. Снаге безбедности врше рације по кућама, лове се потенцијални заверници, и питање је шта се са њима дешава. Извори говоре како не завршавају у затворима, једноставно „нестају“ – што би могло указивати на почетак физичке чистке по граду.

Добар део ових рација уопште ни не спроводе ирачке снаге безбедности, већ шиитске парамилитарне групе, које су од 2008. већином биле неактивне. Сада припадници ових група „оперишу“ Багдадом у аутомобилима без регистарских таблица. За неке од њих, као што је група Асаиб Ахл Ал-Хак, САД тврди да добијају оружје из Ирана. Но, парамилитарне групе тврде како наредбе сада добијају директно од власти – колико је то тачно, тешко је рећи.

Шта ће се десити када куцне час и крене устанак у Багдаду? Исламисти вероватно неће ни покушавати да заузму цео град, то би реално гледајући било готово посве немогуће. Вероватно би се десило нешто као у Алепу на северу Сирије – заузеле би се поједине градске четврти на западу града, а тада би се офанзива наставила бомбашким и самоубилачким нападима, као и до сада, али знатно већим интензитетом. То би било довољно – нарочито ако се пробију у Зелену Зону – за прекидањем политичког процеса, што је у овом тренутку заправо примарни циљ.

Како ће се ствари одвијати тачно, вероватно ћемо сазнати ускоро јер изгледа како Битка за Багдад постаје неизбежна.

(Адванце)