• Почетна
  • СВЕТ
  • Индијски потконтинент убрзано постаје арена трећег светског рат (Анализа)
Прочитај ми чланак

Индијски потконтинент убрзано постаје арена трећег светског рат (Анализа)

0

obama-manmohan-singh-1

(thelinkpaper.ca – Dr. Sawraj Singh)

Индијски потконтинент се креће ка томе да постане арена трећег светског рата. Мењање светске ситуације, заоштравање противречности и промена равнотеже чине све вероватнијим да ће индијски потконтинент постати арена за трећи светски рат.

Главни фактори који су вероватно гурнули потконтинент у том правцу су: пад моћи Америке и западних сила, поновна појава Русије као светске силе, све већи јаз између Европе и Америке, поновна појава Јапана као војне силе, пораст секуларних снага у Магребу (арапске земље), као и све веће разлике између Америке и Јужне Америке.

Све у свему, уместо двостраног сукоба између западне цивилизације и исламске цивилизације, то постаје такмичење у троуглу. Током хладног рата, сукоб је био између Америке и западних земаља с једне стране, а Совјетски Савез и земље источне Европе су били са друге стране. После распада Совјетског Савеза, биполарни свет постао је униполаран свет. Америка је постала једина суперсила на свету. Такође је постала незванични коловођа тренутне глобализације, која је у стварности највиши степен западног капитализма, и самопрокламовани светски полицајац. Ниједна земља није имала снаге да се супротстави америчкој хегемонији.

Помозите рад Србин.инфо! Да и даље останемо независни, српски, православни, анти-глобалистички сајт.

Успон ислама представља озбиљну претњу америчкој хегемонији и западној доминацији. Научници, као што је Самјуел Хантингтон, почели су да гледају на сукоб између западне и исламске цивилизације као главни сукоб у свету. Али, појавила се трећа сила. Савез Русије и Кине је постао осовина нове треће силе. Ова сила укључује секуларне, левичарске снаге попут латиноамеричких земаља, и патриотске снаге, као што је Иран.

У овом новом сценарију, Америка мења свој однос према исламском и другом верском фундаментализму. У неку руку, види фундаменталисте као потенцијалне савезнике против треће силе. Америка види трећи светски рат као последњу и једину шанса да се одржи америчка хегемонија и западна доминација. У ту сврху, Америка гледа на индијски потконтинент као најзгоднији регион где такав верски фундаментализам може довести до Трећег светског рата. Америка је верни следбеник „завади па владај“ политике британског империјализма.

Британски империјалисти су изазвали неописиве патње на индијском потконтиненту делећи га по религијским оквирима. Међутим, Америка жели да гурне потконтинент ка најразорнијем, Трећем светском рату. Америка покушава да убеди људе из Индије да је њихов најбољи пријатељ и да се обе земље суочавају са великом претњом због успона Кине. Да задрже Кину, неопходно је почети свеопшти рат и поразити је.

india-china-military-balance

У ту сврху, Индија би требало да започне рат са Пакистаном, који је савезник Кине. Кина ће онда бити увучена у овај рат. Са Индијом и Америком, на једној страни и Пакистаном и Кином, с друге стране, Америка ће лако поразити Кину. Међутим, да рат почне, важно је да се подстакне хинду фундаментализам у Индији и исламски фундаментализам у Пакистану.

Крајње поједностављена америчка победничка теорија има неколико пукотина. Прва: Америка и Индија не могу бити прави пријатељи, пријатељство постоји само међу једнакима.Однос Америка-Индија је као однос британске империје и Индије: господара (Британца) и роба (Индуса), а не пријатељски однос. То значи да ће се однос кројити према америчким интересима, а не интересима Индије.

Постоји још неколико слабих тачки  у овој теорији лаке победе .Рат неће бити ограничен на Индију, Пакистан, Кину и Америку. Земље као што су Русија, Иран и Северна Кореја могу такође бити увучене у овај рат. У теорији америчке лаке победе и Јапан има своју улогу. Америка милитаризује Јапан, који може да делује као клешта, обухватајући Кину са севера и истока, док ће Индија и Америка ће држати Кину са југа и запада. Међутим, ако Русија и Северна Кореја неутралишу Јапан, стратегија опкољавања Кине је поражена. Слично томе, уколико се Иран укључи у рат, то може да има велики утицај, као у Сирији.

Светски лидер, Америка је имала два велика пораза у последњих неколико година. Када је Русија напала Грузију и Америка остала неми посматрач, потврђено је да је Русија водећа сила у Европи. Наранџаста револуција у Украјини је поражена, а у другим источноевропским земљама су постали опрезнији у нагињању Западу. Пошто су побуњеници у Сирији (уз подршку Америке и западних сила) поражени у Сирији, ово успоставља Русију као важног играч у светским пословима.

У последњим ратовима, Иран је одиграо веома значајну улогу. Ако Иран одлучи да поремети бродске путеве у Персијском заливу, онда то може имати катастрофалан утицај на западне земље, као што може имати велики утицај на Индију. Ако се садашња криза у Египту продуби до грађанског рата, онда то може да доведе до слабљења водеће арапске земље и важног америчког савезника. На крају, Египат може да се креће у правцу треће силе и додатно ослаби амерички утицај на Блиском истоку. Можемо закључити да је лака победа мало вероватна, продужени рат је вероватнији, а могућност пораза се не може искључити.

Pak-map-final

Још једна застрашујућа истина је да Индија и Пакистан имају нуклеарне снаге и могућности. Дакле, нуклеарни рат не може искључити. Вероватно би Пакистан први користо нуклеарну опцију. Без обзира на то која земља прва употреби нуклеарну опцију, крајњи резултат може бити  уништење потконтинента.

Једна од великих опасности растућег верског фундаментализма је распламсала страст која чини уравнотежен начин размишљања и одмерен одговор све тежим. Оно што је потребно је веома искрен, озбиљан, дубок и уравнотежен дијалог пре него што гурнемо потконтинент у оружани сукоб. Ми треба прво да исцрпимо све дипломатске канале и мирна решења. Треба да следимо политику која је у служби основних интересе народа потконтинента, а не политику која помаже одржавању америчке хегемоније.
Основни интерес, не само људи са индијског потконтинента, већ свих људи у свету, укључујући и амерички народ, је да се избегне погубни Трећи светски рат. Ово се може постићи само ако се Америка и западне земље договоре о мирном прелазу из униполарног света у мултиполарни свет.

Оне треба да схвате да је ера доминације западне и америчке хегемоније завршена, да свет може да опстане и напредује ако следимо принципе једнакости, поштења, правде и узајамног поштовања.

  За Србин.инфо превео: Александар јовановић – „Микрорем“, mikrorem.com