Прочитај ми чланак

ИМА ЈЕДНА МАЛА ЗЛОБНА ДРЖАВА У ЕВРОПИ: Ирански лидер осуо паљбу по Албанији ВИДЕО

0

Врховни вођа Ирана ајатолах Али Хамнеи одржао је јуче запаљив говор поводом напада који је његова земља извела на америчке војне базе у Ираку као освету за убиство генерала Касема Сулејманија.

Хамнеи је, говорећи о тензијама између САД и Ирана, али и америчких савезника широм света споменуо и једну „малу злобну европску државу у којој Американци сарађују са иранским издајицама“.

Иако није навео о којој држави је реч, убрзо се огласио албански председник Илир Мета и Хамнеију поручио да „Албанија није ђавољска држава“.

Хамнеи је, наиме, у свом говору прозвао иранске опозиционе муџахедине који су након иранске револуције уточиште пронашли у Ираку, а затим 2013. у Албанији.

Ирански врховни вођа поручио је да је ракетни напад на базе са америчким војницима у Ираку „шамар“ Америци, али да „војна акција није довољна“. Потом је додао да „корумпирано присуство САД у региону треба да се оконча“, наводећи да је оно изазвало рат, поделе и уништење.

У говору је навелико и нашироко хвалио убијеног генерала Касема Сулејманија говорећи да је био храбар ратник. Хамнеију је убрзо стигао одговор од председника Мете, али и премијера Едија Раме.

„Албанија није ђаволска, већ демократска земља“, рекао је Мета додајући да су људска права за Албанију светост.

Он је додао да је Албанија, у последње две деценије, чврсто посвећена подршци САД и земљама НАТО у борби против међународног тероризма и свега што на било који начин угрожава стабилност и мир у свету.

Мета је оценио као „провокацију са опасним последицама за стабилност у региону“ ирански ракетни напад на две америцке војне базе у Ираку.

Премијер Еди Рама, који је прошле године протерао иранског амбасадора из земље, рекао је да га не изненађују коментари Хамнеија

„Та тема није нова за нас. Предузели смо часну акцију, и то је део стратешког савеза са САД. Отворили смо врата групи људи чији су животи били у опасности. Они су у Албанији као резултат хуманитарне, а не политичке акције“, рекао је Рама.

Ко су албански муџахедини?

Муџахедини иранског народа (МЕК) су група која је седамдесетих година са Ајатолахом Хомеинијем свргла иранског шаха, али се после сукобила са њим и прекинула сарадњу. Током осамдесетих година, нашли су уточиште баш код крвног непријатеља Ирана – Садама Хусеина.

Наводно су ирански Муџахедини касније помагали САД при операцијама у Ираку, на Блиском истоку и у борби против тероризма. По завршетку рата у Ираку 2003, америчка армија је разоружала групу МЕК. након чега је однос према тој групи био је у складу са одредбама Женевске конвенције.

После пада Садама Хусеина, останак те групе у Ираку је доведен у питање. Шиитска влада је сматрала илегалном. Пре него што су Муџахедини стигли до Албаније, САД су им и другде тражиле локације, између осталог и у Румунији. УНХЦР је понудио да чланове МЕК индивидуално распореди у више земаља, али су вође инсистирале да група остане заједно.

На крају је Албанија 2013. пристала да их прими, као један од највернијих партнера САД у региону. Тадашња влада је потписала споразум са САД о преузимању бивших иранских бораца из Ирака.