Прочитај ми чланак

Илон Маск доспео на украјински списак за ликвидацију!

0

Илон Маск изразио је забринутост након што је сазнао да му се име нашло на списку „непријатеља Украјине“ на контроверзном веб сајту Миротворец, након најаве да ће за Украјину укинути бесплатно коришћење услуга Старлинка.

Нејасно је како се Масково име нашло на контроверзној листи коју објављује Миротворец, као и колико је било на њој. Према неким извештајима, он се на списку појави накратко и брзо је избрисан из базе података, док украјински активисти тврде да се ради о „руској провокацији“, преноси РТ.

Занимљиво је да милијардер није знао за постојање сајта Миротворец, а на појаву његовог имена у твиту је указала независна новинарка Ева Бартлет, која је у петак објавила скриншот екрана на коме се види да се Масково име налази на озлоглашеној листи.

„Годинама говорим и пишем о овој листи, након што сам се и сама 2019. нашла на њој. Али, сада, када је и Маск ту, након Роџера Вотерса и других, можда би листа „миротвораца“ и сама могла да буде убијена“, написала је она.
Маск се у одговору Бартлетовој запитао да ли је листа стварна.

Многи Маскови пратиоци били су изненађени када су сазнали да он никада није чуо за Миротворец и буквално су га бомбардовали примерима истакнутих јавних личности који се налазе на украјинској листи за ликвидацију, међу којима има и оних које су већ означене као „ликвидиране“.

Након што је проверио да листа постоји од 2014. и да јој је и даље дозвољен рад, Маск је пратиоцима одговорио да је то „забрињавајуће“.

Миротворец је наводно независна база података појединаца које независно модератори проглашавају претњом за националну безбедност Украјине. Сајт пориче да се ради о листи за одстрел, већ о бази података која би требало да помогне снагама безбедности као извор информација о терористима, сепаратистима и ратним злочинцима. Сајт наводно има везе са Министарством унутрашњих послова Украјине.

У жижу јавности сајт је ушао 2015, након убистава историчара Олеса Бузине и политичара Олега Калашњикова, чија су се имена непосредно пре тога нашла на сајту. Званичници ЕУ и организације за заштиту новинара осудили су рад Миротвореца 2016, након сазнања да је сајт објавио личне податке око 4000 људи који раде у медијима.

Активисти за људска права открили су да се на сајту налазе имена 327 деце, што је руске власти навело да забринутост поделе и са генералним секретаром УН Антониом Гутерешом јер су на сајту објављени лични подаци – имена, адресе, фотографије, странице на друштвеним мрежама – деце од којих најмлађе није имало ни десет година.

Тврдње да се Маск нашао на украјинском списку за ликвидацију почеле су да круже друштвеним мрежама последња два дана, након што је милијардер најавио да ће престати да украјинској влади бесплатно пружа услуге комуникационог система Старлинк и затражио од Пентагона да плати за већ пружене услуге. Међутим, у суботу је Маск направио преокрет уз речи „дођавола с тим… наставићемо да финансирамо украјинску владу“.