Прочитај ми чланак

Хоће ли Русија сломити кичму долару? (ВИДЕО)

0

dolari

Гас, нафта и оружје за рубље. То је оно што руски монополисти мисле да ураде на светском тржишту. Иницијатива је потекла од првог човека ВТВ банке, Андреја Костина. Према његовим речима, пребацивање на плаћање у другој валути ће задати ударац систему долара. Питање је да ли ће остали учесници на тржишту, посебно у области нафте и гаса, пристати на такве услове.

Руски банкари и велики бизнис, у светлу недавних претњи са Запада, могу покидати чврсту везу долара са светским тржиштем. Можда иницијатива Костина изгледа преамбициозно, али је то само утисак на први поглед. Има руских стручњака који верују да је напуштање обрачунавања у доларима у извозу гаса и нафтних деривата прилично једноставно. У овом случају, омнипотентни долар би претрпео губитке.

Тако, према Федералној служби за војно – техничку сарадњу Русије, као и резултатима 2013, обим испорука руске војне опреме је износио 15,7 милијарди долара. Почетком 2014, постојеће поруџбине достигле су 40 милијарди долара. Што ће рећи, потражња за производима руске одбрамбене индустрије расте. Ипак, већина плаћања се врши у доларима, што значи да амерички систем има користи од руске трговине. Сада кад САД уводе санкције против Русије, зар не би било логично да Русија одустане од широке подршке америчкој националној валути ?

“Мислим да је ово таква врста добре иницијативе коју сутра нико неће бити у стању да изведе”, главни уредник часописа “Извоза оружја”, Андреј Фролов, поделио је своје мишљење мишљење са Правда.Ру. “Постоје дугорочни уговори, а ако се уговори извршавају у доларима, мало је вероватно да би други пристали да их прерачунају у рубље. Мада, било би могуће, ако би се руска рубаља користила у трговини са земљама ЗНД-а. Ако проба буде успешна, онда би то било могуће применити и на страним земљама.

Истовремено, према речима стручњака, процес пребацивања на другу валуту може да траје годинама, чак и ако се руски партнери сагласе да у њега уђу. Случај сектора нафте и гаса је још интересантнији, и, како председник ВТБ-а Андреј Костин верује, такође треба да буде одвојен од долара. Наравно, промена правила игре на тржишту “црног злата” ће омогућити Русији да америчкој валути зада ударац. Амерички долар је снажно повезан са системом петродолара од краја прошлог века. Гаспромњефт већ разматра могућност да долар замени са евром у извозним пословима. Председник управног одбора компаније, Александар Дјуков, рекао је да се 95 одсто купаца руских сировина слаже са предлогом –  како РБК (http://www.rbc.ru/) извештава. Наравно, таква одлука неће бити донета у наредних неколико дана , јер би то изазвало прилично велике тешкоће. Ипак, уколико САД наставе да притискају Русију санкцијама, руски велики бизнис ће бити приморан да предузме такве круцијалне мере. Да ли ће купци руских нафтних и гасних компанија прихватити такве услове ?

Остали играчи ће некако морати да се прилагоде продавцу, јер не постоји друго место где би могли да купују гориво”, водећи експерт Уније произвођача нафте и гаса Русије, Рустам Танкан, рекао је за Правда.Ру. “Имамо следећу ситуацију. Наши главни купци покушавају да се отарасе нас као добављача већ пола века. Европске државе су пре 50 година одлучиле да купују не више од једне трећине енергената. То је било у време СССР, али . . . сада је Русија, и Европа жели да се отараси и тога. Урадили су све што су могли да ураде да би одбацили руске испоруке. Данас, они ништа не могу урадити одмах, па потрошачи – они који купују руску нафту и гас – су приморани да то раде. Купују не зато што имају широк избор, већ зато што немају где друго. У овој ситуацији, ако желимо да плате у рубљама или чак јуанима –  само ће желети да купе. Не мислим да ће потрошачи нашег гаса и нафте имати неке проблеме са тим да нам плаћају руских рубљама или неком другом валутом.”

Гаспром тренутно анализира могућност активнијег коришћења рубље у пословању са страним купцима. Иако, према Рустам Танкајеву, одбијање доларских послова у извозу ресурса не може нанети значајну штету систему долара ( јер удео руског новца у промету средстава на глобалном тржишту нафте и гаса није превелик ), од тога ће сигурно бити користи, посебно за руску рубљу. Послови у рубљама би повећали ликвидност рубље, верује стручњак.

Извор: http://english.pravda.ru/russia/economics/08-04-2014/127297-russia_dollars-0/
Превео: Александар Јовановић – Срби на окуп