Прочитај ми чланак

Хиљаде судија и адвоката са народом у Варшави на“Маршу хиљаду тога“ ФОТО

0

Више од 1.000 пољских судија, у службеним тогама, с њима и адвокати, неколико десетина судија из готово свих земаља Европске уније прошли су центром Варшаве.

У немом „Маршу хиљаду тога“ учествовали су и представници главних међународних судијских организација, да би упозорили на претње по независност судија које је донела реформа правосудја у Пољској под владом конзервативне странке Право и Правда.

Повод за данашњи протестни поход судија од зграде Врховног суда до Сејма пољског парламента, под паролом „Право на независност. Право на Европу“ јесте најновији из сета закона правосудне реформе који је прошлог месеца усвојио доњи дом пољског парламента.

Тај пропис уводи жестоке дисциплинарне казне за магловито формулисано отежавање функционисања правосуђа и за јавно оспоравање досадашње реформе пољских судова.

„То је најсрамнији закон. Ликвидира независности судова и судија. Нема смисла убеђивати ауторе закона да је то тако јер они то знају. Зато изражавамо протест у немом маршу правника. Надамо се да ће то наше ћутање чути Пољска и Европа“, саопштиле су судије из удружења Јустиција које је један од главних организатора протеста.

Председници међународних судијских организација и судије из 20 земаља ЕУ нагласили су да нису дошли да протестују против пољске владе, већ због угрожене независности пољских судија и ризика по правну државу.

„Знамо колико озбиљан проблем има пољско правосуђе због губитка независности. То није проблем једне земље. То је европски проблем зато што ваљана правна држава јесте темељ ЕУ и демократије, и обухвата све државе“, казао је на конференцији за новинаре пред почетак „Марша хиљаду тога“ ;председник Удружења европских судија Хозе Игреха Матос.

Судија Мартен Фетерис из Холандије истакао је да је ЕУ створена управо због сарадње и захваљујући њој деценијама влада мир у Европи.

„Дошли смо да испричамо причу о Европи, значи о људским правима, правној држави. Не демонстрирамо против владе, дошли смо да кажемо да смо узнемирени“, казао је Фетерис.

Реформу правосуђа због које је пољска једнопартијска влада Права и Правде у спору с ЕУ још од 2016. године пољски званичници на челу с премијером Матеушом Моравјецким правдају потребом да се пољско правосуђе очисти од судија-комуниста, како је то учињено у другим земља, премда је просечна старост судија у Пољској 40 година и већина су у време пада комуниста пре 30 година били деца.

Премијер Моравјецки у интервјуу за немачки „Велт“ овог викенда изјавио је да Пољска неће признати ни извршити пресуду Суда правде ЕУ из прошлог новембра која је оценила да пољске реформе правосуђа нису у складу с прописима ЕУ, а да нови Земаљски судијски савет не даје гаранције независност пољског правосуђа, јер су, како је рекао премијер, европске судије тај спор разматрале површно.

„Не можемо да признамо ту пресуду зато што реформа именовања судија има кључни утицај на промене које смо обећали“, казао је Моравјецки немачком листу.

За данашњи протест са око 25.000 учесника – по процени организатора, непосредни повод је био Закон о судијама, усвојен је 20. децембра у Сејму пољског парламента.

Горњи дом, Сенат у коме тесну већину има опозиција и из њених редова је и председник тог тела, затражио је мишљење независне Венецијанске комисије Савета Европе пре но што закон стави на расправу и гласање. То је учињено из бојазни да је тај закон само покушај да дисциплинским казнама застраши судије и претвори их у послушнике власти.

Представници Венецијанске комисије били су у Пољској крајем ове седмице, али су представници доњег дома Парламента и других власти одбили да их приме, тврдећи да је то била полуприватна посети јер их није звала пољска влада. ;Разговорали су само у Сенату и са судијским удружењима која се буне против реформе. ;

Још пре извештаја и закључака Венцијанске комисије, комесарка за људска права Савета Европе Дуња Мијатовић је у петак упутила ;председнику Сената пољског парламента Томашу Гродском писмо с критиком новог Закона о судијама и апелом да Сенат у целости одбаци ;тај пропис.

„Показује се да органи Савета Европе који наглашавају своју непристрасност, у овом случају заузимају став, а да нису сачекали чак ни крај посете својих властитих представника Варшави“, критиковао је заменик шефа пољске дипломатије Шинковски вел Шек писмо Дуње Мијатовић.

Он је оценио и да „изражавање очекивања да Сенат одбаци закон у целости, представља мешање у пољски законодавни без преседана, и кршење принципа сувереног одлучивања парламента“.