Прочитај ми чланак

Гуру глобалиста од 10.000 милијарди долара: Русија ставила тачку на глобализацију!

0

Лари Финк, извршни директор и председник највеће инвестиционе компаније која управља имовином Блек рок (више од 10 хиљада милијарди долара), рекао је да је ситуација у Украјини преокренула свјетски поредак који је постојао од краја Хладног рата.

„Руска инвазија на Украјину ставила је тачку на глобализацију коју смо имали последње три деценије”, рекао је Финк у свом писму акционарима и позвао на удружени економски рат против Русије.

Финк, чија компанија надгледа више од 10 хиљада милијарди долара, рекао је да су се нације и владе удружиле и покренуле „економски рат” против Русије. Он је рекао да је Блек рок такође предузео кораке да обустави куповину свих руских хартија од вриједности у свом активном или индексном портфељу.

„Током протеклих неколико недеља разговарао сам са безброј људи, укључујући наше клијенте и запослене, који желе да схвате шта би се могло учинити да се спречи распоређивање капитала у Русију”, рекао је Финк.

Глобализација и Финк

Још раних 1990-их, када је свет изашао из Хладног рата, Русија је постала добродошла у глобални финансијски систем и добила приступ глобалним тржиштима капитала, написао је Финк. Експанзија глобализације убрзала је међународну трговину, повећала глобална тржишта капитала и повећала економски раст, рекао је он. Било је то баш тада, прије 34 године, када је Блек рок основан и када је компанија имала огромне користи од успона глобализације и раста тржишта капитала, што је подстакло потребу за управљање имовином засновано на технологији, рекао је Финк.

„Остајем дугорочно верник у предности глобализације и моћ глобалних тржишта капитала. Приступ глобалном капиталу омогућава компанијама да финансирају раст, земљама да повећају економски развој и више људи да доживе финансијско благостање”, рекао је Финк, преноси CNBC.

Шта је Блек рок?

Како каже Хајке Бухтер, немачка новинарка која је написала и књигу о овом концерну, име Блек рок је познато „само пажљивим читаоцима економских рубрика”. Назива га и „најмоћнијим концерном на свету за који нико не зна”.

Ова компанија савјетује централне банке, владе широм света, министре финансија, улагаче, а основао ју је управо Лари Финк 1988. године. Бухтер о Финку у својој књизи пише:

„Најутицајнији човек модерног света финансија изгледа на први поглед као неки обичан рачуновођа”. Ларију Финку је, према њеном мишљењу, успјело нешто што није ником другом у времену у којем живимо: „Он је изградио сопствено царство на Волстриту и то за мање од три деценије.” А за то је потребан поприлично јак его и невјероватно много амбиције, закључује новинарка.